Město nechalo odstranit hanlivé nápisy v ulici Na Kopanici a požádalo policii, aby vypátrala pachatele

0
374
Foto: Roman Zahrádka

V ulici Na Kopanici došlo k odstranění nápisů, nasprejovaných na tarasních zdech a zídkách. Uvedla to mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Čištění provedl najatý restaurátor

„Čištění provedl restaurátor Zdeněk Šmahel pomocí JOS technologie. Jde o abrazivní metodu čištění pomocí regulovaného stlačeného vzduchu, přičemž tlak se reguluje podle tvrdosti materiálu. Tento šetrný postup se používá na povrchy, jako je kámen, fasáda, obklady a podobné materiály,“ říká místostarosta Aleš Nunvář (Piráti), zodpovědný za odbor investic. Při realizaci byly kromě „nejnovějších“ nápisů odstraněny i další malůvky různého stáří. Práce byla obtížnější o to, že se jedná o svažitý terén, na který bylo nutné dopravit agregát na přívěsném vozíku.

Vandalismus přijde městskou pokladnu na tisíce korun

„V posledních týdnech jsme od Policie ČR obdrželi dvě žádosti o vyčíslení škod způsobených na zdech velkými modrými a černými nápisy. Nechali jsme tedy vypracovat cenové nabídky a policii sdělili výši škody, která činí necelých 14 tisíc korun,“ pokračuje za odbor správy majetku místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci). „Případy vandalismu nyní šetří policie,“ upřesňuje starosta František Pilný (nezávislý za ANO 2011) a dodává: „Doufáme, že se stejně jako v minulosti podaří vypátrat pachatele těchto činů, abychom po nich mohli žádat finanční náhradu.“

Úvaha o zřízení dalších ploch vhodných pro sprejery

Tento druh vandalismu se ve městě vyskytuje na mnoha místech, například v Michalském parku, na zdi sportovní haly či zděném altánu v Městském parku. Momentálně probíhají jednání s vedením městské policie o možnosti umístění kamer nebo fotopastí, v uplynulých dnech došlo zároveň ke zvýšení dohledu strážníků v těchto lokalitách.

K tématu se vyjádřil i místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti), který má v gesci sociální oblast: „Poškozování historických a cenných objektů ve městě je nepřípustné. Obzvláště, když máme několik legálních ploch, na kterých je tvorba graffiti možná. Jedná se kromě zdí v Husově ulici a u cyklostezky za Kateřinou také o soukromou plochu u vlakové zastávky.“ Jak dodává, aktuální jsou mimo jiné úvahy o zřízení nových ploch pro zájemce o tvorbu tohoto netradičního druhu umění.

Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here