Vítězný snímek karlovarského festivalu v chrudimském filmovém klubu

0
989

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři,“ prohlásil jeden významný politik na radě ministrů v roce 1941. Věta, jež se stala názvem filmu, který bude k vidění ve čtvrtek 4. dubna v chrudimském kině, v podstatě zahájila etnický masakr v Rumunsku. Bylo během něj povražděno 280 až 380 tisíc Židů… Projekce začne ve 20 hodin, lístek stojí 70 korun pro držitele klubového průkazu a 110 pro ostatní návštěvníky.

Děsivá minulost, o jejíž připomínku není zájem

Děj velmi černé komedie, která loni zvítězila ve Varech, se však odehrává v současnosti. Mladá režisérka Mariana se pokouší o historicky přesnou (či aspoň lživě nezkrášlenou) divadelní instalaci dějin rumunského národa v rámci oslav historického výročí v Bukurešti. Využívá oblíbenou formu rekonstrukcí válečných střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává s urputnou snahou děsivou minulost zlehčit, relativizovat a poupravit.

V neúprosném pohledu na barbarství v nás převažují dlouhé záběry, ve kterých Mariana komunikuje s dalšími lidmi. Jsou komponovány tak, že působí až dokumentaristicky. Během jejích rozhovorů režisér nikdy nestřihne na detail nebo jiným obrazovým rozčleněním „nenadržuje“ žádné z postav. Nechává tak diváka v pozici soudce, kterému obě strany sdělují své argumenty. A je pouze na něm, jaký si udělá názor.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here