Chrudim a nejbližší region je domovem asi půl milionu havranů. I když se to nezdá, jejich počet klesá

0
763
Foto: Pixabay.com

Město se chystá do konce dubna regulovat počet havraních hnízd na chrudimských hřbitovech. Vyplynulo to z tiskovky po jednání městského zastupitelstva, kde ve prospěch tohoto kroku intervenoval opoziční zastupitel Jiří Hradec (Koalice pro Chrudim). Ten ale ještě navrch požadoval pokácení stromů, aby bylo havranům znemožněno na hřbitovech stavět nová hnízda.

Nejsem pro masivní kácení stromů, namítá starosta

S tím však vedení radnice zásadně nesouhlasí, zejména pak starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011). „Už teď je v Chrudimi málo stromů. Nejsem proto pro masivní kácení, ale pro jejich pravidelný ořez,“ odpověděl na Hradcův návrh starosta Pilný s tím, že se nejprve poradí s odborníky. Hradec však není jediný, komu je přítomnost havranů v Chrudimi na obtíž. Katastr města patří totiž už celá desetiletí k nejvýznamnějším hnízdištím havraních kolonií v České republice a po celou tu dobu se vedou o havranech vášnivé spory, zda jejich počet výrazně regulovat, či nikoli. V minulosti patřil například mezi jejich horlivé zastánce známý chrudimský lékárník, ornitolog a potomek českého šlechtického rodu Kryštof Harant. Také zákon inteligentní opeřence v mnoha ohledech chrání a nesmí se proto střílet, ani odchytávat. Jedinou možností tak zůstává průběžné shazování hnízd, a to ještě v určitém ročním období.

Olamování větviček, rabování v odpadkových koších

Právě shazování hnízd zapříčinilo, že začali havrani po městě migrovat. Původně se jejich velká kolonie vyskytovala v parku Střelnice, nyní však strpčují lidem život i v centru Chrudimě, například na Školním náměstí, ale i v sídlištích U Stadionu nebo Víta Nejedlého, odkud je to na hřbitovy za tratí, co by kamenem dohodil. Mezi zastánce masivního vyhánění havranů z města nepatří však ani neuvolněný místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti), který se snažil s pomocí statistických údajů doložit, že jejich počet průběžně klesá. „Pokud jde o naše město, tak zde bylo v devadesátých letech napočítáno přes 700 hnízd, zatímco v současnosti zhruba 550. Nyní žije v Chrudimi a v nejbližším regionu asi půl milionu havranů. Dříve to bylo zhruba 600 tisíc ptáků,“ četl Štěpánek z oficiálních statistik. Na závěr ještě zaznělo několik vtipných poznámek na adresu chytrých havranů. Například, jak umí rozbíjet ořechy. Sednou si na semafor, pustí ořech na vozovku a čekají, až ho rozjede nějaké auto, aby se k němu snadno dostali. I tak jsou ale havrani mnohým na obtíž. Jeden z návrhů, které předložili občané radnici, například požaduje likvidaci havraních hnízd s pomocí zdejších hasičů, kteří by je mohli snadno shazovat proudy vody. Jak se totiž ukazuje, havrani ničí vzrostlé stromy, z nichž olamují mladé větvičky ke stavbě svých hnízd, rabují v odpadkových koších a kontejnerech, a kálejí nejen na místní komunikace, ale v současnosti i na hroby našich předků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here