V Pardubicích začínají akce ke Světovému dni porozumění autismu

0
629
Ilustrační foto: Pixabay.com

S příchodem dubna v Pardubicích začnou akce ke Světovému dni porozumění autismu, vyhlášenému OSN na 2. duben. Právě proto se v úterý 2. dubna krátce po 9. hodině, za doprovodu bubeníků, vydá od ČSOB Pojišťovny areny Modrý průvod, který vyvrcholí vypouštěním modrých balónků na Pernštýnském náměstí. Téhož dne proběhne celostátní kampaň Light It Up Blue (česky Rozsviťme se modře): zapojit se do ní je snadné, stačí nasvítit či rozsvítit něco modře či obléct si cokoli v této barvě.

Autistický koktejl, zážitková stezka a hlavně vzdělávání pro rodiče

V úterý 9. dubna se v kongresovém sále Paláce Pardubice uskuteční jarní konference o autismu, určená hlavně pro odbornou veřejnost. V jeho přízemí si kdokoli z běžných návštěvníků bude moci dát jarní autistický koktejl či absolvovat autistickou stezku.

V neděli 14. dubna dojde na osvětovou akci: od 17 hodin v Rodinném integračním centru na náměstí Republiky začne Povídání s lidmi na spektru. Ve středu 17. dubna tamtéž proběhne vzdělávací kurz pro rodiče dětí s autistickou poruchou a odborníky: začne dopoledne v 8 hodin a bude zaměřen hlavně na nácvik sociálních dovedností dětí.

Ve stejném centru, ale ve středu 24. dubna, začne ve 12 hodin další kurz pro rodiče a odbornou veřejnost, zaměřený na nácvik mandů. Poslední edukativní akcí pro rodiče dětí s autismem a odborníky bude 25. dubna vzdělávání orientované na základní principy son-rise programu. Kompletní informace o zmíněných událostech lze najít na stránkách www.ric.cz nebo www.drclentilka.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

Pozn. red.

● Mandy: Počeštěný výraz „mand“ (j. č.) pochází z anglického slova „demand“ nebo „command“, které v překladu znamená požadovat, vyžadovat. Česky lze mluvit o požadavku, ale obecně se zůstává u anglického termínu „mand“.

Mand označuje situaci, kdy dítě žádá jinou osobu o naplnění svých potřeb a přání, aniž by bylo tázáno, co chce. Mand může být prezentován ve formě gest, znakového jazyka, obrázkové výměny nebo slov. Účelem mandování je přimět dítě, aby bylo schopno jít k jakékoli osobě a „mandovat“ o předmět, který chce. Mand si můžete představit jako prosbu nebo požadavek dítěte o nějakou věc.“

● Son-rise program: „Son-rise“ je jednou z terapií poruch autistického spektra, která se rozšířila z USA.Tam byla vyvinuta rodiči autismem postiženého syna (odtud název „son-rise“, tedy „vzestup syna“). Program je založen na hře v terapeutické místnosti, označované jako herna. Rodina s postiženým dítětem ji má doma, avšak domácí herny mohou být doplněny i o obdobná zařízení ve speciálních školkách či školách. Herny slouží k interakci a působení na autistické dítě a současně ho připravují na život v okolním světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here