Šéf Chrudimské besedy Kadeřávek dal nečekaně výpověď! Kdo přijde na jeho místo?

0
1271
Ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek. Foto: Kodl Cr

Šéf Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek podal po sedmadvaceti letech ve funkci výpověď. Učinil tak v pátek 29. března s tím, že bude po většinu dvouměsíční výpovědní lhůty dobírat dosud nevybranou dovolenou. Pro mnohé blesk z čistého nebe, pro jiné vítaná zpráva. Každopádně pro město nezáviděníhodná situace, protože bude muset zajistit nerušený chod městské příspěvkové organizace a poměrně rychle nalézt přinejmenším stejně kvalitního odborníka na kulturu, kterým Kadeřávek bez ohledu na kritiky bezesporu je.

Kritika Pirátů a Svobodných, zastánci mezi nezávislými

Není přitom tajemstvím, že chtěl rezignovat už jednou, a to na začátku letošního roku, kdy se cítil být ohrožen především místními Piráty, s kterými si evidentně nepadl do oka. Stejně tak těžce nesl kritiku Svobodných za nepovedený manažerský záměr s kavárnou Galerie v Muzeu, na jejímž provozu město prodělalo velké peníze. Tehdy mu však záměr rozmluvili jak starosta města František Pilný, tak i radní přes kulturu Jan Axmann nebo městský zastupitel a člen kulturní komise Richard Herbst (všichni nezávislí za ANO 2011), kteří se za něho postavili a měli zájem, aby ve své práci pokračoval minimálně do doby, než se za Kadeřávka najde kvalitní náhrada. Zbývaly mu totiž necelé dva roky do penze. „Moje představa byla, že během této doby najdeme jeho nástupce, kterého Jiří Kadeřávek zaučí a předá mu postupně funkci. Byli jsme na tom i domluveni,“ říká starosta Pilný.

Byl Jiří Kadeřávek opravdu šikanován lidmi z radnice?

Nicméně situace se teď výrazně zkomplikovala a Chrudim bude muset hledat Kadeřávkova nástupce pod časovým tlakem a vypsat co nejdříve výběrové řízení na uvolněnou funkci. Měl by to být přitom člověk s potřebnými kontakty a zkušenostmi v kultuře, který bude zároveň splňovat roli manažera a bude městu prakticky pořád k dispozici. Chrudimská beseda pořádá totiž ročně desítky různorodých akcí a spravuje několik kulturních zařízení – od městského kina až po divadlo nebo Muzeum a další. Kultura je tak Chrudimákům takřka neustále na očích a bývá předmětem jejich častého hodnocení. A možná právě to uspíšilo Kadeřávkův odchod. „Mrzí mě to. Myslím si, že ho někteří lidé z vedení radnice zbytečně šikanovali a on se proto rozhodl k vcelku nečekanému odchodu,“ dodal pro Noviny Chrudim člověk, který je do problému zasvěcen a nepřeje si být jmenován.

Údajně únava z věcí, které se v poslední době kolem děly

Poměrně zajímavá je i ničím nepodložená, zhruba dva týdny stará zpráva z kuloárů místní ODS, podle které se prý Kadeřávkovo odstoupení chystalo s předstihem, údajně s úmyslem destabilizovat kulturu v Chrudimi. Ostatně, Jiří Kadeřávek za ODS kandidoval v posledních komunálních volbách a měl také blízko k Janu Čechlovskému. „Nemyslím si to. Hledal bych za jeho odchodem spíš osobní důvody a únavu z věcí, které se kolem něho v poslední době děly,“ dodal náš člověk. Spekuluje se však také o tom, že by se Jiří Kadeřávek mohl zapojit vedle bývalého starosty Petra Řezníčka (SNK ED) a dalších lidí do činnosti Spolku Zlatá Pecka a pomáhat s organizací festivalu Zlatá Pecka Chrudim. Patřil totiž mezi jeho zastánce a viděl v něm budoucnost.

Dokázal lidi přivést ke kultuře i ve špatných časech

Co říct závěrem? Jiří Kadeřávek měl své příznivce i odpůrce. Každopádně se mu nedá upřít, že úspěšně provedl Chrudimskou besedu několika velkými úskalími. Například krátce po roce 1989, kdy lidé přestali chodit na kulturu a nezajímali se o divadlo ani koncerty. Chrudimská beseda však dokázala pod jeho vedením tento propad zastavit a Chrudimáky přivést zase zpátky ke kultuře. S obdobnými problémy se vyrovnala i v roce 2008, kdy začala prozatím poslední ekonomická krize. K dalším úspěchům Jiřího Kadeřávka patří i konání loutkářské konzervatoře v Chrudimi, během které se diskutuje i podoba a dramaturgie příští Loutkářské Chrudimě. Ta letošní přitom počítala i se zapojením areálu letního kina či s pokračováním koncertů na Resselově náměstí, kde má v létě vystoupit například skupina Kamelot. V neposlední řadě jsou také za Kadeřávkovo „dítě“ považovány i populární jarmarky v centru města, jež přitahují pozornost veřejnosti. Ve skutečnosti je toho však mnohem víc. I proto bude pro město těžké „díru“ po Kadeřávkovi zacelit. Více však prozradí nejbližší dny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here