Hlas z Medlešic: za celou dobu, co jsme pod vámi, tak pro nás Chrudim nic neudělala

0
593
Foto: Pixabay.com

Středeční setkání starosty města Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011) s občany zaznamenalo patrně novou rekordní účast. Pokud by měla křivka návštěvnosti těchto schůzek i nadále stoupat, pak jim nebudou k tomuto účelu stačit ani prostory Galerie v Muzeu, které před časem nahradily restauraci Měšťanská beseda.

Medlešická kanalizace přijde město na 81 milionů korun

Navíc se ukazuje, že se skladba návštěvníků průběžně obměňuje a přicházejí stále noví lidé, kteří chtějí diskutovat o svých problémech s novým vedením města. Věří totiž po předchozích zkušenostech, že se jimi konečně začne někdo vážně zabývat. Jako například muž z Medlešic. „Za celou dobu, co Medlešice spadají pod Chrudim, tak se pro obec vůbec nic neudělalo,“ řekl dotyčný na úvod. Sálem se ozval smích s odpovědí, že Medlešice přeci teď dostanou novou kanalizaci za 81 milionů korun, kvůli kterým nebude v příštích dvou letech prakticky možné v Chrudimi do ničeho nového investovat.

Nová antuka a monitorovací vrt proměněný ve studnu

Jak ale z další debaty vyplynulo, Medlešice se přeci jen dalších drobných investic dočkají. A to ještě letos. „Máme u nás hřiště na tenis a další sporty, které sice město v minulosti opatřilo cedulí, aby se zde udržoval pořádek, ale jinak do jeho údržby nic neinvestovalo. Proto, když prší, jsou tady velké kaluže, a když je sucho, tak se tam práší. Potřebovali bychom tedy kurt občas pokropit a dosypat novou antukou,“ pokračoval obyvatel místní části Medlešice. „Možná vás potěším. Jednal jsem už o těchto věcech s osadním výborem a někdy v příštím týdnu bychom vám měli na hřiště přivézt novou antuku. A pokud jde o vodu, chceme využít nedalekého monitorovacího vrtu, jehož využití skončí letos na podzim, a proměnit ho ve studnu, z které byste mohli potom hřiště kropit,“ odpověděl starosta Pilný.

Pro případ, že plavaly do Blata splašky, měl prý bývalý starosta informátora

Další výtka občana Medlešic směřovala k radnici. „Dostali jsme od města výhrůžný dopis, že pokud nebudeme vyvážet jímky, tak nám hrozí pokutami až do výše 50 tisíc korun. Volal jsem tedy na Vodárenskou společnost Chrudim, za kolik korun nám vyveze kubík, a bylo mi řečeno, že z žumpy za 35 Kč a z jímky za 100 korun a k tomu si ještě připočítá náklady za dopravu. Zdá se mi to nepřiměřeně drahé. Nejde s tím něco udělat?“ ptal se obyvatel Medlešic. „Obávám se, že nelze,“ odpověděl starosta. „Za prvé. Výhrůžný dopis vám neposílalo město, ale odbor, který je v kompetenci státu. A za druhé – Vodárenská společnost Chrudim je soukromá firma, v níž má majoritní podíl rakouský vlastník, a chová se tudíž podle poptávky na trhu. Mohu vám proto poradit, abyste se porozhlédl jinde, protože tato firma není jediná, kdo nabízí stejné služby,“ odvětil starosta, aby vzápětí připojil krátkou historku z Medlešic o tom, jak to tam už celé roky chodí se splašky, které končí v sousední obci Blato a silně zapáchají. „Volal mi jeden místní muž, aby mě upozornil na stejný problém. Prý tak byli dohodnuti s předchozím panem starostou, ať volají raději jemu, než inspekci životního prostředí, protože by jinak město dostalo pokutu. Z toho vyplývá, že se všechno řešilo pouze po telefonu,“ dodal starosta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here