Signalizuje Kadeřávkův odchod „správný čas“ ke kompletní generálce motoru?

0
1697
Odstupující šéf Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek. Foto: Kodl Cr

Poptávka voličů v posledních komunálních volbách zněla jasně: „Chceme změnu!“ Byla tím myšlena nejen změna kurzu chrudimské radnice, ale po předchozích zkušenostech s některými úředníky i personální obměna na některých vedoucích místech. Obecně se má totiž za to, že jsou tito lidé úzce spjati s předchozím vedením a že nebudou zrovna zapáleni pro zavádění nějakých novinek ve prospěch občanů města. Zvláště poté, když to podle většinového mínění celé roky předtím nešlo.

Mezi nejskloňovanější patřilo přitom jméno šéfa Chrudimské besedy Jiřího Kadeřávka. Byla mu i přes jeho nesporné kvality vytýkána například nekomunikativnost, prodělečný projekt kavárny „Café v Galerii“, medializované zrušení představení Divadla bratří Formanů na poslední chvíli bez předchozího upozornění při Loutkářské Chrudimi, neochota jednat se soukromými provozovateli kulturních akcí ve městě, aby se jejich podniky s městskými termínově nepřekrývaly, zbytečně napjatý rozpočet velkým počtem úzce vyprofilovaných akcí, jež zcela opomíjely některé druhy zábavy a protěžovaly jen některé, a svým neustálým stěhováním z místa na místo ještě více zatěžovaly rozpočet příspěvkové organizace. Stejně tak byla negativně vnímána Kadeřávkova politická angažovanost v Chrudimské volbě a ODS v rozporu s Etickým kodexem úředníka MěÚ Chrudim.

Přesto nepanovala na odvolání vedoucího Chrudimské besedy v současné koalici shoda, a tak to vyřešil Jiří Kadeřávek sám a po svém. S nikým svůj krok dopředu nekonzultoval (alespoň ne na radnici). A to přitom ještě ve středu 27. března s nic netušícím starostou Františkem Pilným plánoval příští kulturní program v Chrudimi, jakoby se nechumelilo. V pátek 29. března, v době starostovy nepřítomnosti, podal však výpověď s tím, že bude po většinu výpovědní lhůty dobírat řádnou dovolenou. Nechce se přitom věřit, že šlo o momentální nápad či nečekané pohnutí mysli. Spíše se dá uvažovat o tom, že právě tohle je největší kaňka na Kadeřávkově profilu. Nechal totiž ve štychu ty, kteří mu důvěřovali a zaručili se za něj, stejně jako nechal napospas rozjednané akce a takřka prázdný termínový kalendář kultury v Chrudimi na dlouhou dobu dopředu.

Dost možná je to ale první výstraha pro radnici, která by neměla zapomínat na hlasy svých voličů a jejich varování, a měla by se obklopovat spolupracovníky daleko obezřetněji, jinak bude její soudržnost stále více znehodnocována pískem přisypávaným po troškách do jejího soukolí. Tohle bylo první zrnko, ale co ty, které nejsou vidět? Takhle to vždycky začíná a končí poruchou celého motoru, nikoli jedné součástky, kterou lze vyměnit a opět nastartovat kulturní život ve městě. Obávám se však, že k plnému výkonu toho bude zapotřebí mnohem víc, než jen srovnat krok s tím, co nastalo s odchodem Jiřího Kadeřávka. Možná, že přichází konečně správný čas, kdy je třeba začít pomýšlet na kompletní generálku motoru. Co myslíte, vážení čtenáři? Jak byste v takovém případě postupovali Vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here