Po letech přešlapování a planých slibů se blýská sídlišti Na Šancích na lepší časy. Pomoci mu má zvýšený násep silnice

0
542
Zatopené bytové domy v sídlišti Na Šancích. Foto: Roman Zahrádka

Krajská silnice v Topolské ulici podél sídliště Na Šancích, jež se nachází v zátopové lokalitě, přijde zvednout a vytvoří tak přirozený val, který zabrání vodě z polí, aby ohrožovala zdejší bytové domy. Uvedl to na setkání s občany starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011), který už o této možnosti jednal s krajem a získal předběžný příslib na zvýšení náspu této komunikace.

Projekt protipovodňového poldru za 80 milionů jde k ledu

„Dostal jsem příslib zafinancování této akce s pomocí dotace,“ uvedl starosta. „Určitě zde nevznikne protipovodňový poldr za 80 milionů, jak to zamýšlelo předchozí vedení radnice. Podle kraje to byl od začátku nesmysl, protože je v těchto místech jíl, který je sám o sobě vlhký a vodu by nezadržel. Hrozilo by tedy protržení hráze poldru,“ vysvětlil občanům František Pilný. Jak dodal, sídlišti Na Šancích nahrává nyní také fakt, že od začátku letošního roku platí tzv. protierozní opatření, které zemědělcům nařizuje vysazovat v blízkosti obydlených lokalit jen některé plodiny, které by, jako v minulosti, nezpůsobovaly záplavy. Patří mezi ně například kukuřice.

Parkoviště v sídlišti Na Šancích. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Parkoviště přijde zrekonstruovat a bude mít i nový vjezd

„Spolu se zvednutím náspu krajské silnice zanikne vjezd na parkoviště za poštou a vznikne nový vjezd od sídliště Na Větrníku. Zároveň celé parkoviště zrekonstruujeme. Už jsme o to požádali. Přebytečná voda z polí půjde potom pryč Maleckou ulicí, kde by mělo dojít ke zkapacitnění kanalizace,“ uzavřel starosta Pilný. Po smuteční síni, za kterou se předchozí vedení radnice chystalo utratit 30 milionů, je tedy poldr za 80 milionů další megalomanskou investicí, kterou nepůjde uskutečnit. Nejenže technicky nevyhovuje, ale ani městský rozpočet jí zdaleka není přizpůsoben. A to jsou ještě ve hře další obří investice do přestavby sportovní haly na Tyršově náměstí nebo výstavby nové mezi zimním stadionem a plovárnou. V obou případech jde o stovky milionů korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here