Chodník vedoucí k lékařům a na rehabilitaci patří k nejnebezpečnějším v Chrudimi. Nepatří však městu

0
1042
Tomuto chodníku v sídlišti Na Rozhledně je třeba se raději z bezpečnostních důvodů vyhnout. Foto: Roman Zahrádka

Zdejší občané nemají právě nejlepší zkušenosti se stavem chodníků v Chrudimi. Řada z nich je v havarijním stavu, anebo zůstávají poničené po zásazích síťařů. Jak se totiž po posledních komunálních volbách ukázalo, město si až doposud neumělo jednoznačně vyjednat, za jakých podmínek je převezme zpět do užívání. Někteří lidé odnesli tento šlendrián předchozího vedení města zraněním, jedna žena dokonce na následky pádu na chodníku na začátku letošního roku zemřela a věc bude mít ještě dohru. Není tedy divu, že se občané při setkáních se starostou města Františkem Pilným (nezávislý za ANO 2011) poměrně často dotazují na stav některých chodníků a možnosti jejich opravy.

Tento chodník na ten předchozí navazuje. Rovněž nebudí příliš důvěry. Foto: Roman Zahrádka

Dohodne se město s Onivonem na opravě „tankodromu“?

Patrně nejhorší chodník se v současnosti nachází v sídlišti Na Rozhledně. Lidé ho paradoxně nejčastěji využívají k cestě za lékaři a rehabilitací, přitom však riskují vlastní zdraví. Chodník však nepatří městu, ani pozemek pod ním. „Vybudovala ho původně Transporta Chrudim, avšak dostala se později do konkurzu a v tomto řízení ho koupila firma Onivon,“ vysvětlil občanům starosta Pilný majetkoprávní vztah k nevyhovujícímu chodníku. Jak dodal, vyzval už dopisem uvedenou firmu, aby začala špatný stav chodníku na veřejném prostranství řešit. Navrhl jí dokonce případnou schůzku, jeho návrh zůstává však zatím bez odpovědi. Není totiž žádným tajemstvím, že v minulosti byla konverzace mezi městem a Onivonem velmi komplikovaná, zejména pokud šlo o přístupové komunikace ke zdejší průmyslové zóně. Je tedy otázkou, jak se firma postaví ke stavu chodníku, který je sám o sobě pro chodce hrozbou.

Chodníky v Čavisovské ulici čeká na jaře lokální oprava

Lidé se například dotazovali také na stav chodníků v Čavisovské ulici, na nichž parkují auta a oni kvůli nim musí s dětmi na silnici, aby je obešli. „Byl jsem už na místě s vrchním strážníkem a dohodli jsme se, že odsud budeme auta vyhánět. A důvod? Ještě letos na jaře zde začne lokální oprava chodníků a pokud se bude dál na lokálně opravených chodnících parkovat, čeká tyto majitele vozidel pokuta,“ konstatoval starosta. Na opravu však v Chrudimi čeká ještě spousta chodníků. Za jedny z nejhorších jsou považovány ty kolem největšího chrudimského sídliště U Stadionu, které pocházejí ze 70. let minulého století a jsou na řadě míst propadlé. Město se nyní snaží nejhorší místa mapovat a zařazovat je do plánu oprav. V současnosti se například pustilo po etapách do rozsáhlé rekonstrukce chodníků ve Václavské ulici, která potrvá až do září a vynutí si několik silničních uzavírek.

Některé chodníky U Stadionu čekají na opravu už celá desetiletí. Foto: Roman Zahrádka
Chodník v sídlišti U Stadionu. Foto: Roman Zahrádka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here