Chrudimský filmový klub zahraje německé drama Balón

0
500

Pro pamětníky a hlavně pro ty, kteří komunistický režim nezažili, je působivým svědectvím o této době drama Balón. Ve čtvrtek 2. května ho v chrudimském kině promítne filmový klub. Napínavý příběh z bývalé Německé demokratické republiky, inspirovaný skutečnými událostmi, se začne na plátně odvíjet po 20. hodině. Držitelé průkazu FK zaplatí za lístek 70 a ostatní návštěvníci 110 korun.

O touze po svobodě, která je silnější než strach o život

Rok 1979, rozdělené Německo v době studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a tajně připravují útěk na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, s kterým se pokusí přeletět hranice. Ten však havaruje a tajná policie Stasi najde stopy po nezdařeném pokusu. Okamžitě se rozeběhne pátrání. Rodiny pod velkým časovým tlakem shánějí materiál a vyrábějí nový balón, ale policejní smyčka kolem nich se zužuje…

Tíživé dilema rodičů a všudypřítomná obava z prozrazení

Dvouhodinový film zaujme i dynamickým tempem vyprávění a věrohodnou paranoidní atmosférou, typickou pro život za ostnatým drátem. Téměř hmatatelné je tíživé rodičovské dilema, zda vlastní potomky vystavit přežívání v nesvobodě, nebo riziku, že po zatčení rodičů půjdou do dětského domova. Strach, že ve školce bezelstně plácnou něco, co následně ohrozí všechny jejich blízké. Obava, že ve slepé zamilovanosti přivedou do rodiny někoho s rudou vírou. Ale současně strach, že děti budou rodiči pohrdat za zbabělost.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here