Dvořákova a Smetanova ulice? Třetí týden martyria pro zdejší obyvatele

0
1390
Nedávné výkopové práce ve Smetanově ulici. Foto: Roman Zahrádka

Chaos, chaos a zase jen chaos… Asi tak by se dala charakterizovat situace v těchto dnech ve Dvořákově a Smetanově ulici, kde nyní dochází k zemním pracem při zakopání kabeláže ve zcela nově zrekonstruované lokalitě za hezkých pár milionů z městského rozpočtu. Dnes už to však není poznat.

Značky rozmístěné ze dne na den a popletený výkop

Ale hezky po pořádku. Nejprve to začalo tím, že tu byly ze dne na den bez jakéhokoliv upozornění rozmístěny dopravní značky zakazující parkování po obou stranách ulice. A tak se mi stalo, že jsem nic netušíc odletěl krátce před tím do zahraničí a hned následující den mi bylo voláno, abych si auto přeparkoval. Na vzdálenost několika tisíc kilometrů to jde však jen velmi těžko, a ještě že mám v Chrudimi příbuzné, kteří rádi vypomohli.

Po návratu domů přišlo další rozčarování. Provádějící firma popletla dokumentaci a nechala provést výkop na špatném místě, přesněji řečeno o 40 centimetrů vedle, než měl být. To přirozeně práce o několik dní zdrželo a tak se znovu výkop zasypával a kopal nový. Vedle toho se nedá v obou ulicích už třetí týden parkovat. A to přesto, že zde práce probíhají nárazově a ulice někdy zejí prázdnotou. Zejména každý den po skončení pracovní doby až do následujícího rána. Občas i celý den. Jenže dopravní značení, které tu bylo rozmístěno, na něco takového nepamatuje. Zákaz prostě platí po celých čtyřiadvacet hodin a z mého pohledu naprosto zbytečně, pokud vezmeme v úvahu nedostatečné parkovací kapacity města. Tady mohla být zdejší parkoviště pružně využívána alespoň po omezenou dobu, kdy se všichni vrací domů bydlet. Namísto toho si musí zdejší obyvatelé lámat hlavu s tím, kam svoje auto zaparkovat, anebo musí riskovat pokutu. Jen za toto pondělí jich bylo postiženo devatenáct.

Většinu zemních prací provádějí najatí kopáči. Mimochodem odvádějí svoji práci velmi dobře a nemohou za chybné zadání, kvůli kterému museli svoji práci předělávat. Foto: Roman Zahrádka

Starosto, úkolujte více úředníky a posílejte do terénu

Pondělí bylo zvláštní ještě jednou věcí. Přistihl jsem zde večer starostu města Františka Pilného, jak si fotí výkopové práce a kontroluje stavbu. Prý kvůli četným stížnostem občanů. Pravda, na jednu stranu mě to potěšilo, že se starosta stará, na druhé mi to však přijde jako neskutečný luxus. Od toho má přeci úředníky na investicích nebo na dopravě, aby dohlíželi na to, co se ve městě děje, a odstraňovali za chodu závady. Takhle to vypadá, že zatímco si hoví pěkně doma v teple, musí za ně starosta odvádět jejich práci místo toho, aby vymýšlel a určoval strategický směr města.

Sečteno, podtrženo. Starosto, nebojte se úředníky více úkolovat a posílat je do terénu, pokud to někde hoří jako ve Dvořákově a Smetanově ulici. Nemůžete všechno dělat a stihnout sám. Máte přeci k ruce tajemníka, který je manažerem celého městského úřadu, tak mu dejte příležitost, ať je konečně po těch letech neviditelnosti vidět. Nebo mu snad nedůvěřujete? Ať zaúkoluje podřízené a ti jednají s provádějící firmou o možnostech dočasného parkování v místě. Ať se věci hýbou ke spokojenosti občanů, nikoli ve prospěch městské kasy, do které jsou vybírány pokuty. Přání by jistě bylo víc, ale jsou to jenom přání, zatímco vy je musíte realizovat a máte to o dost těžší, než já za počítačem. Každopádně více akčnosti a zapojení většího počtu úředníků (nikoli strážníků) by v případech, jako je Dvořákova a Smetanova ulice, vizitce města neuškodilo, ba co víc, potěšilo by to naše spoluobčany.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here