Promítání pro seniory: drama Skleněný pokoj, jehož dějištěm je hlavně vila Tugendhat

0
376

Městské kino Chrudim pokračuje v dopoledních projekcích pro seniory. Bývají obvykle vyprodána ‒ a výjimkou asi nebude ani česko-slovenské drama Skleněný pokoj. Natočil ho režisér Julius Ševčík (mj. autor filmového Masaryka), který v adaptaci románu britského spisovatele Simona Mawera slučuje dohromady atraktivní evropské obsazení s architektonickými krásami brněnské vily Tugendhat.

Hraje se ve čtvrtek 16. května od 10 hodin, lístek stojí 60 korun. Většina míst v kinosále je pouze zarezervovaných, takže ten, kdo ve čtvrtek přijde dřív a počká si, rozhodně není bez šance vstupenku sehnat.

Symbol nadějí národa versus temné stíny nacismu

Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je Skleněný pokoj. Jedinečný dům byl postaven pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa.

Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však netrvá dlouho. Viktor je Žid a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život přináší…

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here