Bitva o vodu na Chrudimsku pokračuje. Akcionáři nezvolili Pilného a prý jim vyhovuje, že zisky plynou do Rakouska

0
742

Už asi týden před valnou hromadou společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Chrudim se v kuloárech proslýchalo, že se některá ostatní města pokusí vyšachovat zástupce největšího akcionáře, tedy Chrudimě, z představenstva firmy. Tento záměr se jim během úterní valné hromady nakonec podařil a jde podle všeho o pokračující skrytý boj o to, kdo v budoucnu ovládne vodu na Chrudimsku. Zda rakouský investor, ovládající nyní Vodárenskou společnost Chrudim, nebo občané v regionu.

Sehrálo roli ve vyšachování Chrudimi Hlinsko?

Není totiž žádným tajemstvím, že současné vedení Chrudimě chce začít podnikat postupné kroky k tomu, aby se voda mohla vrátit zpět do rukou místních lidí a měli z ní profit oni, a nikoli soukromý investor, kterého do Vodárenské společnosti pomohla instalovat za vcelku nevýhodných podmínek dřívější radniční koalice ODS, SNK-ED, KDU-ČSL a Chrudimské volby. Ostatně voda byla jedním z hlavních předvolebních témat v Chrudimi a zdejší občané se jasně vyjádřili pro její navrácení zpět do správy města. Vítězné hnutí ANO 2011, Chrudimáci a Piráti se tedy rozhodli na základě tohoto mandátu, který potvrdilo i městské zastupitelstvo, odvolat z řídících orgánů VaKu Chrudim Jana Čechlovského, Kateřinu Jánskou (oba ODS) a Petra Řezníčka (SNK-ED) a nahradit je starostou města Františkem Pilným (nezávislý za ANO 2011), v dozorčí radě pak Danielem Lebduškou (Piráti) a Janem Haasem (Chrudimáci).

Tušil jsem, že je proti nám něco domluveno, říká starosta

K odvolání Čechlovského, Jánské i Řezníčka sice došlo, avšak valná hromada VaKu nezvolila do představenstva firmy starostu města Pilného, ani Lebdušku do dozorčí rady. „Věděl jsem s předstihem, že to bylo proti Chrudimi dopředu domluveno a odkud iniciativa vzešla, takže mě to nepřekvapilo. Přesto mi scházelo ke zvolení jen asi pět procent hlasů. Chtěl jsem, aby každý z nominantů přednesl svoji vizi, jak by měla společnost fungovat za pět, deset a více let. Přednesl jsem také, že by Vodárenská společnost Chrudim měla být nejpozději v roce 2030 v souladu s naším programovým prohlášením připravena k převzetí zpět do správy VaKu Chrudim, který by od Vodárenské převzal zpět pronajatou část svého majetku – tedy zaměstnance, techniku a zázemí firmy, a mohl se tak více soustředit na získávání dotací, jež by mohly být použity na opravy sítí, zejména v menších obcích na Chrudimsku, což současný model neumožňuje. Vyrozumněl jsem ale, že to ostatní akcionáři nechtějí a převažuje mezi nimi názor, že je stávající model dobrý,“ uvedl po valné hromadě starosta Pilný.

Obstaral si hlinecký místostarosta Eis informace?

A co říká na emotivní řeč hlineckého místostarosty Zdeňka Eise (ČSSD)? Právě z Hlinska měla vzejít podle dosud neověřených zpráv iniciativa k nezvolení starosty Pilného. Eis navíc chrudimské vedení nařkl z toho, že má nesmyslné požadavky, protože smlouva s Rakušany je platná a nelze ji teď vypovědět. „Pan Eis nemá pravdu. Smlouva přirozeně vypovědět jde, ať už po právní analýze, kdyby se například od smlouvy odstoupilo kvůli pochybení druhé strany, nebo by došlo k odkoupení akcií Vodárenské společnosti Chrudim, aniž by za to hrozila nějaká sankce. Nikdo současnou smlouvu s rakouským investorem nezpochybňuje. Chceme se však postupnými kroky připravit na to, že budeme jednou veškeré hospodaření s vodou spravovat sami a že zisky zůstanou na Chrudimsku, nikoli že půjdou jako teď do Rakouska. A že jsme si mysleli, že společnost VaK patří jen Chrudimi? To pan Eis nemohl myslet vážně. Naopak. My plně respektujeme všechny akcionáře a chceme, abychom měli z hospodaření s vodou stejně jako oni co největší užitek, což ale podle nás za stávajících podmínek nefunguje a proto neuvažujeme o tom, že bychom smlouvu po 31. 12. 2029, kdy končí, prodlužovali. Věřím, že pro tento záměr nakonec získáme většinu akcionářů, tedy měst a obcí,“ reaguje na Eisova slova František Pilný.

Na vodě vydělává v současnosti jen zahraniční investor

My jen připomeňme, že žádná z volebních stran v Chrudimi před volbami nedeklarovala, že se pokusí vyvázat ze smlouvy s rakouskou Energie AG okamžitě, pokud k tomu nenastanou okolnosti. Vítězné strany však avizovaly, že už nehodlají prodlužovat smlouvu s rakouským investorem po jejím vypršení, protože by to bylo pro akcionáře nevýhodné. Za stávajícího stavu se totiž připravili vinou soukromého investora o stamilionové dotace z EU na obnovu infrastruktury. A navíc mají akcionáři prostřednictvím VaKu v rukou pouze nevýdělečnou část byznysu s vodou, zatímco rakouský investor z prodeje vody prostřednictvím Vodárenské společnosti Chrudim, kde vlastní 95 procent akcií a VaK Chrudim pouze pět procent akcií, dlouhodobě profituje. Tento stav je podle chrudimského vedení dlouhodobě neudržitelný.

Video: Piráti Pardubický kraj
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here