Aktualizováno: Nebezpečí na silnici mezi Chrudimí a Slatiňany trvá. Navíc „úsek smrti“ opět zahrozil

0
1885
V tomto místě došlo v minulých dnech k další vážné dopravní nehodě. Foto: Kodl Cr

„Úsek smrti“ na silnici I/37 mezi Chrudimí a Slatiňany opět zahrozil. Na výjezdu od Píšťov nedalo přednost nákladní vozidlo rozvážející potraviny osobnímu automobilu jedoucímu od Slatiňan, protože se nestihlo včas zařadit do jízdního pruhu a došlo mezi nimi ke střetu. Nehoda sice vypadala hrozivě, obešla se ale naštěstí bez vážnějšího zranění. Škody na vozidlech byly však vysoké.

Není to tak dávno, co musela pardubická pobočka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vrátit zpátky do státního rozpočtu desítky milionů korun, které se podařilo na zklidnění zdejší dopravy získat především díky úsilí některých místních občanů, kteří jsou situací značně znepokojeni. Ostatně, není divu. Několik mrtvých a těžce zraněných osob hovoří za vše. I ostatním jde o život. Osobně jsem se o tom přesvědčil před týdnem, kdy jsem byl nucen zabočit do zahrádkářské kolonie v Píšťovech, ale dostat se odsud zpátky na hlavní silnici byl očistec. Nejenže musíte čekat dlouhé minuty na vhodný okamžik, ale když přijde, ani tehdy nemáte vyhráno, protože riskujete srážku s rychle jedoucími vozidly na hlavní silnici. Takřka ani jedno z nich totiž nedodržuje stanovenou devadesátku, neboť k tomu svádí dlouhý, mírně točivý a tedy nepřehledný úsek této komunikace. Proto se nedivím řidiči náklaďáku, že se nestačil zařadit, přestože nehodu ve skutečnosti způsobil. Kolik měl ale času na bezpečný manévr? A proč, když už na to byly vyčleněny peníze, se nebuduje původně zamýšlené zklidnění nebezpečného úseku I/37, které má takovým případům zabránit?

Tento výjezd ze zahrádkářské kolonie v Píšťovech připomíná v mnohém ruskou ruletu. Foto: Kodl Cr

Všechno přitom vypadalo nadějně. Peníze byly a tak ŘSD přišlo se záměrem vybudovat zde bezpečnostní ostrůvky, které by přinutily řidiče zpomalit, zejména před zamýšleným přechodem pro chodce u autobusové zastávky. Navíc by zbylo i na rozšíření vozovky a dva podélné cyklopruhy z Chrudimi do Slatiňan a zpátky. Nic z toho se ale konat nebude. Jednak kvůli obstrukcím některých místních politiků z bývalého vedení města, kteří svými zásahy prodlužovali zpracování projektu (není jisté, zda záměrně – veřejně to totiž deklaroval jen Roman Málek z Koalice pro Chrudim), a v konečné fázi pak kvůli neochotě Slatiňan spolupodílet se finančně na výstavbě nových chodníků. Peníze tedy nejsou a ŘSD opraví pouze vozovku po ceduli „Chrudim“. Dobrá. Co tedy ale s těmi, co zůstávají v ohrožení? Mám tím na mysli obyvatele Píšťov a návštěvníky zdejších míst, kteří se potřebují dostat s autem bezpečně na silnici. Jedinou možností je teď posunout onu zmíněnou ceduli až ke skutečné hranici města, tedy na okraj Píšťov, čímž se změní charakter komunikace a tedy i povolená rychlost. Jenže bez dalších úprav to celé postrádá smysl. A navíc by to musela Chrudim zaplatit ze svého. Ta Chrudim, která zdědila po svých předchůdcích spoustu dluhů, zatímco desítky milionů korun na úpravy silnice zmizely vinou dřívější liknavosti (možná záměru) v nenávratnu. S tím vším si teď musí nová radnice poradit a rozhodně jí není co závidět.

Aktualizováno: měli zde havarovat i chrudimští hasiči

Po uveřejnění tohoto článku se nám ozvala jedna ze čtenářek našich novin, aby upozornila, že poblíž tohoto místa měli bourat také chrudimští hasiči při zásahu v místní zahrádkářské kolonii, kde hořelo, protože není v těchto místech žádný hydrant. Tolik tedy na doplněnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here