Chrudim chystá strategii na klimatické změny. Bude mít například vliv na výstavbu parkovišť a údržbu zeleně

0
732
Foto: Kodl Cr

Oteplování doprovázené sezonním suchem a přívalovými srážkami bude stále častějším jevem v naší republice. „Problém s opakujícím se suchem bereme vážně. Město Chrudim již vypracovalo adaptační strategii na klimatickou změnu. Nyní jsme požádali komisi pro životní prostředí, aby přišla s konkrétními opatřeními podporujícími zadržování vody v krajině,“ říká starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

Asfalt nahrazují zatravňovací vsakovací dlaždice

Chrudim ale neotálí a mění přístup i k projektům parkování ve městě. „Na parkovacích stáních u bytového domu na Palackého třídě budou místo původně navrženého asfaltu použity zatravňovací vsakovací dlaždice,“ říká místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) a dodává: „U budovy městského úřadu v Pardubické ulici je sice na nově vybudované části parkoviště asfaltový povrch, ale na parkovacích místech je dlažba a pod ní je štěrkové lože, kam se voda může vsáknout.“

Všechna nová parkoviště by měla být budována uvedenými technologiemi za použití dotací z Operačního programu Životní prostředí na využití dešťové vody v obcích. Pokud to dotační podmínky dovolí, bude Chrudim v nejbližší době žádat o dotace například pro lokality Na Skřivánku a U Stadionu.

Vyšší, vykvetlé trávníky na několika místech ve městě

A to není všechno! Chrudim je jedním z mála měst v České republice, kde probíhá kosení trávníků tzv. mulčováním. Tímto způsobem se sečou trávníky v celém městě už více než 20 let – posekaná a rozmělněná tráva se nechává v trávnících, kde zavadne a časem propadne. V místě jsou tedy zachovány příznivé mikroklimatické a mikrobiologické poměry, trávníky se přirozeně hnojí a předchází se tvorbě mechu. V letních měsících trávníky tak rychle nevysychají a nevyvážíme z města biologickou hmotu, což je z hlediska udržitelného rozvoje krok správným směrem.

„V posledních letech necháváme vyšší a vykvetlé trávníky na svazích kolem městského okruhu, na ploše vedle Penny marketu a na stráních pod Myší dírou. V sídlištích a parcích udržujeme pobytové trávníky. V letních měsících v době sucha se trávníky nesečou, minimálně jednou je však nutné posekat dvouděložné plevely,“ vysvětluje Kateřina Jánská (ODS) z odboru investic, která se stará o městskou zeleň.

„Komise životního prostředí ve spolupráci s úsekem údržby zeleně vytipuje také místa, kde bychom rádi vyzkoušeli tzv. mozaikové sečení, kdy se část trávníku nechá dočasně neposekaná, ovšem jen v místech, kde je to vhodné a esteticky i provozně bezproblémové,“ uzavírá starosta Pilný.

Autor: Sylva Drašnarová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here