Co zahraje chrudimský Bioleťák předposlední týden v srpnu

0
179

Program chrudimského letního kina je poněkud atypický. V pondělí se nehraje, zato v úterý 20. srpna si můžete dopřát zážitek na stříbrném plátně zdarma: na zfilmovanou slavnou operu „Rusalka“ vás zve spolek Zlatá Pecka. Mladá kráska se zamiluje do sličného prince. Přes varování otce vodníka se touží stát lidskou bytostí, protože jedině tak může být její láska opětována. Svou touhu po člověčí duši musí Rusalka vykoupit tím, že bude němá, a jestliže se jí nepodaří princovu lásku získat, stane se bludičkou… České hudební drama na motivy zmíněné opery natočil v roce 1977 Petr Weigl.

Středeční snímek „Narušitel“ zavede diváka mezi armádní letce socialistického Československa, které naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a pevná přátelství. Život jim však ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Hlavní hrdina dokonce nemá jiné východisko, než se pokusit o přelet na Západ. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám hlásí do vysílačky, když nutí k přistání jiné odvážlivce toužící po svobodě. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on. Stojí za zmínku, že české drama vzniklo na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy a režíroval ho jeho vnuk David Balda.

Akční francouzský thriller „Anna“, který je na programu ve čtvrtek, je zasazen do prostředí tajných služeb. Půvabná pařížská top modelka se ocitne v centru nebezpečné operace rozehrané špičkovými agenty. Film je strhující a nervy drásající jízdou plnou překvapivých zvratů, vášnivých vztahů a dechberoucí akce. Zárukou skvělé zábavy je uznávaný režisér Luc Besson (mj. autor trháků „Pátý element,“ „Leon“ nebo „Brutální Nikita“).

V pátek mají vždycky svátek rodiny s dětmi. Tentokrát se můžou těšit na novou českou pohádku „Hodinářův učeň“, pojednávající o boji dobra a lásky se zlem, lakotou a podlostí. Z chlapce Urbana se brzy stává sirotek, kterého se ujme lakotný mistr hodinář a vezme ho do učení. Když dospěje, zamiluje se do hodinářovy dcery Laury a mistr ho pro jistotu pošle do světa hledat bájné hodinky, o kterých nikdo neví, jestli vůbec existují. Pokud je Urban nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. V hlavních rolích se představí oblíbení Viktor Preiss, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Jana Plodková nebo Miroslav Krobot.

V sobotu se nehraje, ale na neděli je připravena lahůdka pro fajnšmekry. Rusko-lotyšsko-česká tragikomedie „Humorista“ se odehrává v době, kdy smích může člověka, který se jím živí, existenčně zlikvidovat. Polovina 80. let: prezident Brežněv zemřel, Andropov taky a o Černěnkovi se šeptá, že to má rovněž za pár. Boris Arkadij vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije si život prominenta ‒ komika režimem vyloženě podporovaného. V hloubi duše se však dusí, protože v něm zuří boj mezi konformistou a buřičem. Opravdový humor je totiž svobodný a pohrdá hloupostí mocných. Na jedinečný výlet do starých nedobrých časů se můžete vydat zdarma, protože vás na něj zve spolek MaChr, provozovatel Bioleťáku.

Promítá se od 21 hodin, ovšem jen za příznivého počasí. Vstupné se pohybuje mezi 90 až 130 korunami.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here