Informace o změnách územního plánu jsou luxusem, na který nebyli Chrudimáci zvyklí

0
1345
Ilustrační foto: Pixabay.com

Vědět s půlročním předstihem, že se uskuteční změna územního plánu Chrudimě, je luxus, na který nebyli Chrudimáci doposud zvyklí. Zpravidla se o změnách dozvídali až se zpožděním, jakmile chtěli se svými pozemky nějak naložit, a ejhle, ono to najednou nešlo.

Rozsáhlá diskuze na dané téma se přitom vedla už před volbami, kdy bylo předchozí vedení radnice podezíráno z toho, že svoje občany neinformuje o změnách ÚP záměrně a odvolává se alibisticky na úřední desku, kterou stejně nikdo nečte, anebo ještě lépe řečeno, nemá čas chodit k radnici a hledat v nepřehledné spleti úředních papírů jedno konkrétní lejstro. Nedávná historie nás o tom přesvědčila několikrát. Své o tom vědí například obyvatelé Koželužské ulice pod Kopanicí, kteří dokonce hovoří o fíglu, který na ně měla bývalá politická reprezentace města ušít, když zveřejnila na úřední desce během vánočních svátků, že se v jejich sousedství uprostřed rodinných domků začne stavět několikapodlažní bytovka. Koho by napadlo chodit o Vánocích k úřední desce? Zvláště, když byla stavba podle dotčených lidí před nimi doslova utajena. Nastaly však i situace, kdy ani kupec pozemkové parcely dopředu nevěděl, že s ní nebude moci nakládat tak, jak mu bylo radnicí (v tomto případě tehdejším místostarostou z ODS) slíbeno. Odstrašujícím příkladem je prodej městského pozemku v místní části Vlčnov podnikateli Miloši Chudáčkovi, který po zaplacení s hrůzou zjistil, že nabyl bezcenný pozemek, na němž se nedá kvůli předchozí změně ÚP stavět, maximálně pást stádo dobytka.

Obdobných příkladů je pochopitelně víc jen s tím rozdílem, že nebyly nikdy medializovány. Proto lze rozhodnutí současného vedení města chápat jako vstřícný krok směrem k občanům, kteří byli až dosud přehlíženi. Budou tak moci svoje věci včas uspořádat, nebo připomínkovat. A hlavně, nikdo z nich nebude dělat hlupáky, že si měli vše zjistit na úřední desce, která, ruku na srdce, už dávno nesplňuje účel plnohodnotného informačního zdroje, jen okrajově. Život ve městě má být o vzájemném respektu a vedení radnice by mělo svoje občany jako najatý služebník o všem podstatném informovat. To se teď naštěstí děje. Proto si to zapamatujme pro případ, že by se někdo chtěl zase vrátit ke „starým pořádkům“, které se upečou mezi místními lobbisty a politiky v pátek večer u piva a postaví pak občany před hotovou věc, s kterou už nejde prakticky nic dělat. Ušetříme si tím všichni spoustu starostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here