Centrum Kosatec v Pardubicích oslaví osm let své existence

0
163
Integrační centrum Kosatec v Pardubicích. Foto: fb

Integrační centrum Kosatec, které se nachází ve Sladkovského ulici, blízko středu Pardubic, zajišťuje už osm let služby pro zdravotně či sociálně znevýhodněné lidi. Impozantní bezbariérová budova je zároveň sídlem České abilympijské asociace. Na její prohlídku, případně i komentovanou, se mohou zájemci vydat v úterý 17. září: den otevřených dveří začne v 9 hodin. Vstup zdarma.

Přichystán je i zábavný program, v němž není místo pro nudu. Uskuteční se workshopy zaměřené na tvorbu přáníček s motivem srdce a na zdobení perníčků. Ukázka zážitkového semináře nabídne projížďku na mechanickém vozíku či chůzi se zavázanýma očima. Každý návštěvník se může zapojit do malování společného obrazu, který pak ozdobí interiér Kosatce. A tomu, kdo se rád hýbe, poslouží běžkařský trenažér: cílem úterní jízdy na něm je zdolat celkem minimálně 148,5 km, tedy délku cyklotrasy „Perníkové srdce Čech“.

Nové kuličkové hřiště a dárek pro každého

Neformální oslava potrvá do 18 hodin. „Každý, kdo přijde, dostane originální dárek. Samozřejmostí je malé pohoštění v kavárně,“ říká Pavlína Potůčková, místopředsedkyně Asociace. Na venkovní zahradě pak čeká návštěvníky překvapení: úplně nové kuličkové hřiště, které si mohou hned vyzkoušet.

Kosatec rozvíjí řadu aktivit pro zdravotně postižené či sociálně znevýhodněné lidi, ale i pro širokou veřejnost. „Naše organizace vznikla v roce 1997 a původně se zaměřovala na bezbariérovost, osobní asistenci, sociální rehabilitaci, zážitkové semináře a národní abilympiádu. Ale stále zkoušíme něco nového. Před několika roky jsme začali se sociálním podnikáním: chováme včely, připravujeme zdravé svačinky pro pardubické školy, máme vlastní pekárnu nebo třeba keramickou dílnu. Pořádáme taky příměstské tábory pro děti,“ informuje Potůčková. Výhledově by areál Kosatce měla obohatit bylinková zahrada s bosochodnou stezkou.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here