Týdny pro duševní zdraví obohatí dění v Pardubicích i Chrudimi

0
364

Blíží se už 24. ročník kulturně osvětové akce „Týdny pro duševní zdraví“. Jejím cílem je jednak informovat o problematice duševního onemocnění a prevenci, jednak vyvracet mýty a předsudky spjaté s tímto tématem. Slavnostní zahájení se odehraje v pondělí 16. září v Tyršových sadech v Pardubicích, kde se návštěvníci můžou těšit od 15 hodin na workshop o duševním zdraví, výstavu lidí se zkušeností s duševním onemocněním a koncerty kapely Donrvetr a zpěváka Dušana Marko. Podrobné informace o programu v městě perníku, ale i v Poličce, Ústí nad Orlicí nebo Moravské Třebové lze najít na stránkách www.pdz.cz.

Autorské čtení, besedy, vycházky přírodou a zajímavé filmy

Rušno bude i v Chrudimi, kde budou „Týdny“ probíhat od 17. září do 8 října. „Lidé budou moci prožít nevšední zážitky, trochu se vzdělají v oblasti duševního zdraví a podpoří dobrou věc,“ říká Michaela Venclová, pořadatelka z organizace Péče o duševní zdraví. Program začne v úterý 17. září dopoledne: v klubu Agora si zájemci mohou od půl desáté vyslechnout autorské čtení Ivety Kokyové zaměřené na soužití a partnerské vztahy. Tamtéž ve stejný den začne v 17 hodin vyprávění ornitologa Romana Hellingera o stěhování ptactva na jih.

Ve středu 18. září se od devíti hodin uskuteční vycházkové rozjímání a putování městskými sady; sraz účastníků je v městském parku u stacionáře Jitřenka. Poté bude následovat vyprávění z cest naší přírodou s Tiborem Schwarzem ve stacionáři Pohoda.

Hlavní akcí „Týdnů“ v Chrudimi je promítání filmu „Vedlejší účinky“ v úterý 1. října od 17 hodin v městském kině. Jde o psychologické drama, které demonstruje divákům, že duševní obtíže mohou komukoli náhle změnit celý život a jejich léčba může být někdy komplikovanější, než se zdá. Po promítání filmu se uskuteční beseda na téma „Moje jméno není diagnóza“ se zajímavými hosty, kteří mají s nemocí vlastní zkušenost.

V sobotu 5. října se můžete vydat na pochod generací od zimního stadionu k rozhledně Bára; sraz účastníků je dopoledne o půl deváté. Na závěr „Týdnů“ mohou zájemci v úterý 8. října zhlédnout ještě jeden film: dokument režiséra Johna Castnera „Sejde s očí, sejde z mysli“, který zachycuje život pacientů na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice v kanadském Brockvillu. Bude promítnut v Agoře od 17 hodin.

„Některé akce jsou koncipovány relaxačně, pro navození duševní pohody, jiné naopak veřejnosti ukazují tvrdou realitu a strasti duševního onemocnění, kterým musí někteří pacienti čelit. Než tyto strasti s nemocí samotnou je však pro ně leckdy horší boj s předsudky, které vůči nim zaujímá okolí. Proto vznikly ‚Týdny pro duševní zdraví‘, které se snaží jim tento boj ulehčit. Zapojte se do tohoto boje s námi a navštivte některé z akcí,“ vybízí paní Venclová. Ta je připravena odpovědět na případné dotazy na mobilu 773 915 753 či e-mailové adrese michaela.venclova@pdz.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: PeceoDusevniZdravi
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here