Nová městská studie počítá se zavedením vodovodu i do odlehlejších částí Píšťov

0
689
Limonáda? Kdepak. Voda, na kterou jsou odkázáni někteří obyvatelé Píšťov. Městský zastupitel Richard Herbst (nezávislý za ANO 2011) si prohlíží vzorek vody, který mu na setkání se starostou do Muzea přinesla Ladislava Rehortová. Foto: Roman Zahrádka

Město má už vypracovanou studii, jak dovést vodovod k zahradnictví Doležal a na konec zahrádkářské kolonie v Píšťovech k rodinnému domu Ladislavy Rehortové, který zde stojí už po několik generací a je odkázán pouze na vodu ze studny. Ta je přitom kalná a nevhodná k pití či dalšímu využití. Žena je proto nucena dovážet vodu v kanystrech odjinud. Studna bývá navíc po většinu léta prázdná.

Bývalý starosta odkázal prý ženu na vlastní pomoc

Rehortová kvůli tomuto problému kontaktovala v minulém volebním období předchozího starostu Petra Řezníčka (SNK-ED), který jí však údajně odmítl pomoci s tím, že se do této části Píšťov žádný vodovod zavádět nebude a že si bude muset pomoci sama. Rehortová to tehdy komentovala slovy: „Jsem toho názoru, že odvádím daně do městské pokladny stejně jako všichni Chrudimáci a že mám tedy nárok na stejné služby jako ostatní, tedy i na připojení k vodovodu.“ Rehortovou v tomto úsilí podpořili někteří tehdejší opoziční politici v čele se současným starostou města Františkem Pilným (nezávislý za ANO 2011). „Pokud jde o Píšťovy, mohlo by město využít dotační tituly, které jsou určeny k napojení takto malých lokalit na vodovodní řad, nebo je využít k hledání nových zdrojů vody v místě. Zcela určitě to ale nelze dělat způsobem, že necháme obyvatele Píšťov napospas jejich osudu. To je pro mě nepřijatelné,“ uvedl tenkrát Pilný na adresu Řezníčka.

Čeká se na převedení pozemku do majetku armády

Svůj slib nyní plní. Nová studie města počítá totiž v případě zavedení vodovodu do této části Píšťov s investicí ve výši zhruba 750 tisíc korun. „V tuto chvíli by šel vodovod po církevních pozemcích, kde by nás jen povolení na uložení vodovodu do země přišlo na dalších 100 tisíc korun. Proto vyčkáme na převedení potřebného pozemku do majetku Armády ČR a budeme jednat o vodovodu dál,“ říká starosta Pilný. Jak dodává, studie počítá také s tím, že by nový vodovodní řad nenarušil současnou výsadbu stromů v této lokalitě. Zároveň bude disponovat potřebným průměrem nutným k pravidelnému odkalování. Neumožní však instalaci hydrantů, které by odkalování znemožnily.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here