On-line přenosy z jednání zastupitelstva budou! Navzdory rozporům mezi služebně staršími politiky a těmi novými

0
413
Foto: Kodl Cr

Pondělní schůze městského zastupitelstva zaznamenala rekord, pokud jde o délku jednání. Trvala 5 hodin a 36 minut a starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011) nabízel dokonce ve 21 hodin svým kolegům zastupitelům přestávku na večeři. Ti se ale rozhodli v jednání pokračovat. Jedním z nejdiskutovanějších bodů byla navrhovaná změna jednacího řádu, která se týkala zlegalizování on-line přenosů z veřejných schůzí zastupitelstva. Debata jasně ukázala, kdo je pro větší otevřenost radnice a kdo trvá na zastaralém modelu, který neposkytoval občanům příliš mnoho informací.

Kamera bude zavěšena nad hlavami přítomné veřejnosti

Z tiskovky po skončení jednání městského zastupitelstva vyplynulo, že vedení města nakonec zvolí nejlevnější variantu on-line přenosů, kdy bude pořízena jedna statická kamera, jež bude zavěšena nad hlavami občanů a bude snímat všechny zastupitele v jednacím sále. Zároveň zprostředuje divákům u internetu, co je promítáno na plátně nad předsednickým stolem, například konkrétní hlasování přítomných zastupitelů nebo podrobnější údaje k projednávaným bodům programu. Stejně tak jim umožní zapojit se do debaty se zastupiteli, kterým budou moci s předstihem zasílat svoje dotazy. On-line přenosy bude možné sledovat nezkrácené, záznamy pak budou ošetřeny v souladu s evropskou směrnicí o GDPR (ochraně osobních údajů).

Celá koalice chce, aby byla politika pro lidi přístupnější

„Piráti začali s přenášením on-line přenosů ze zastupitelstva před více než třemi lety, a to doslova na koleni s pomocí vlastních mobilních telefonů nebo webových kamer. Volali jsme po on-line přenosech delší dobu, ale minulá politická reprezentace nás nevyslyšela. Nyní však máme možnost tento záměr díky shodě v koalici zrealizovat,“ říká místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti). „Zprvu to vypadalo jen jako technický materiál, přesto o něm dokázali někteří zastupitelé dlouho diskutovat. Padly například připomínky, kdo se na to bude koukat, nebo kdo chce, ať přijde, a podobně. Myslím si však, že je tu stále dost lidí, kteří přijít nemůžou. My v koalici proto chceme, aby byla radnice směrem k občanům otevřenější, srozumitelnější a vstřícnější, než tomu bylo doposud,“ dodává starosta Pilný. „Z jednání zastupitelstva bylo jasně patrné, jak kdo z politiků uvažuje. Je tady, řekněmě, nějaká služebně starší generace, pro kterou je starý model plně dostačující v rámci zákona, ale my tu reprezentujeme novější přístup. Kdo to nechce chápat, hledá důvody, proč to nejde, my se však snažíme hledat nové cesty, byť nevyšlapané, aby byla politika pro lidi přístupnější,“ uzavírá na dané téma místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here