Na Veselém Kopci u Hlinska je přichystána Bramborová sobota

0
327
Foto: SLS Vysočina

Program, na který se můžete na Veselý Kopec vydat v sobotu 5. října, je připomínkou tradice pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Lákavou akci pořádá muzeum Soubor lidových staveb Vysočina ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě. Vstup je zdarma.

Návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavostí o šlechtění, pěstování, uskladnění i použití zemáků. Od 10 do 16 hodin mohou taky ochutnávat bramborová jídla připravená podle tradičních lidových receptů. „Získali jsme je od hospodyněk z okolních vesnic. Vařit budeme třeba dobroty nazvané krupičník, placky, šišky, lepenice, patro a další. Navíc bude možné okusit různé odrůdy brambor od předního českého pěstitele a přesvědčit se o tom, jaký je mezi nimi rozdíl,“ vysvětluje ředitelka muzea Ilona Vojancová.

Foto: SLS Vysočina

Dílnička pro děti, speciální jídla i prohlídka roubených chalup

Přímo na místě si lze brambory koupit či objednat. Šikovné děti a jejich rodiče potěší malá dílna, v níž si můžou zhotovit hračku z erteplí tak, jak to dělaly minulé generace. Chybět nebude ohníček z bramborové nati a v něm pečené zemáky.

K dobré náladě přispějí Zpívající heligonky z Pardubic a mužský pěvecký sbor Bratříčci. V prodejně se suvenýry bude k dostání brožurka s recepty na tradiční bramborové dobroty, speciální jídla pak nabídne hospoda Na Vejměnku. Návštěvníkům budou samozřejmě přístupné všechny roubenky v areálu Veselého Kopce.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: SLS Vysočina

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here