Poplatek za komunální odpad se v Chrudimi v příštím roce zvyšovat nebude. Narozdíl od jiných měst

0
178
Foto: Pixabay.com

První otázka, která zazněla během posledního setkání starosty města Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011) s občany v Galerii Muzea, se týkala poplatků za komunální odpad. Jedna z přítomných žen poukázala totiž na situaci v Brně, kde byli všichni senioři nad 70 let od tohoto poplatku osvobozeni a stejně tak v Pardubicích vyjde svoz komunálního odpadu levněji než v Chrudimi. Tento nepoměr cen přetrvává v obou městech už několik volebních období a lidé se ptali na důvody této skutečnosti.

Po letech nebudou lidé v Pardubicích platit méně než ti v Chrudimi

„Myslel jsem, že vám udělám radost,“ pronesl starosta v nadsázce, „když řeknu, že se cena za odpad v příštím roce zvyšovat nebude.“ V Chrudimi činí přitom 600 Kč za rok. „Nezastírám, že je tlak na jeho zvyšování alespoň na 800 Kč, přičemž Ministerstvo životního prostředí nám doporučuje zvýšit jej na tisíc korun ročně,“ podotkl František Pilný. Jak ale vzápětí dodal, sousední Pardubice se této pobídce podřídily a cenu za svoz komunálního odpadu v příštím roce zvýší, takže už nebude nižší než v Chrudimi.

Město prý nechce občany finančně zbytečně zatěžovat

Další návrh, který padl z pléna, byl, aby byly ve výběrových řízeních na městské zakázky upřednostňovány chrudimské firmy a zvýšil se tak výběr daní ve městě. A právě z těchto peněz by mohl být podle navrhovatele seniorům dotován poplatek za komunální odpad. Jako příklad takové komunální politiky byly uvedeny Teplice, které vedl řadu let současný předseda Senátu Parlamentu České republiky a dřívější teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). „Nejprve je třeba uvést, že nám nařízení Evropské unie zakazuje preferovat místní firmy. Důkazem toho jsou například úpravy koryta řeky Chrudimky, které prováděly polské firmy a nyní je vidět, jakou u nás odvedly práci a co po sobě zanechaly – třeba padající zdivo na nábřeží, což by místnímu podnikateli jen tak neprošlo. A pokud jde o Teplice, tak ty mají úplně jiné příjmy, například od početné muslimské komunity, která tam žije a odvádí vysoké daně, o čemž se příliš nemluví,“ namítl starosta Pilný s tím, že ke zvýšení poplatku za odpad v příštím roce určitě nedojde a Chrudim bude dál hledat možnosti, aby finančně svoje občany zbytečně nezatěžovala.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here