První developer už požádal kvůli vojákům o výstavbu bytových domů. Další objekty vyrostou ve Vlčnově i jinde

0
507
Foto: Kodl Cr

Nakolik ovlivní život občanů rozšíření vojenské posádky v Chrudimi? Počítá se v souvislosti s tím s nějakou bytovou výstavbou a zřízením další potřebné infrastruktury? Na to se ptali lidé starosty Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011) během setkání v chrudimském Muzeu.

Vojáci dostávají pravidelný příspěvek na bydlení

„Město ani armáda nepočítají s tím, že by stavěly pro nově příchozí vojáky byty. Musí si bydlení zajistit sami. Je to asi tak stejné, jako když si najdete práci v nějaké pražské firmě, tak se vás také nikdo neptá, kde budete bydlet, nebo zda musíte do zaměstnání dojíždět. Tady je to stejné. Vojáci, kteří u nás působí, žijí proto v Chrudimi, Pardubicích, Slatiňanech i jinde, odkud k nám dojíždí. Ostatně, dostávají kvůli tomu pravidelně velmi slušný příspěvek na bydlení,“ podotkl starosta Pilný.

První bytovky se začnou stavět u Městského parku

Jak ale dodal, město má velký zájem na tom, aby většina vojáků žila v Chrudimi a bude proto podporovat všechny smysluplné projekty developerů vedoucí k výstavbě bytových domů. „Jako první zareagoval na tuto situaci VCES, který požádal o stavební povolení na výstavbu dalších bytovek u Městského parku. Dalších 60 rodinných domů pak vznikne ve Vlčnově a zhruba šedesátka nových bytů v Topolské ulici. Není tedy pravda, že bytové výstavbě v Chrudimi bráníme. Naopak. Pokud budou tyto projekty splňovat všechny dané náležitosti, plně je podpoříme,“ podtrhl František Pilný.

Nástavba u ZŠ Husova a přijdou rozšířit i mateřinky

A pokud jde o další infrastrukturu? „Výstavbu mateřských a základních škol musí provádět město. Už teď je jasné, že získáme dotaci na rozšíření kapacity mateřinek Na Valech a v ulici Strojařů. V případě Základní škola Husova jsme se rozhodli, že na ní vznikne nástavba. A pokud by to nestačilo, přistoupíme ke stejnému kroku také u ZŠ Dr. Malíka,“ poodhalil plány současného vedení města starosta.

Nová stezka na Podhůru, sportovní hala a nižší hluk

Jak dodal, přítomnost rozšířené vojenské posádky přinese městu vedle zvýšených daňových příjmů řadu dalších pozitiv. Například z Chrudimi na Podhůru vznikne stezka určená k tréninku a výcviku vojáků a bude ji moci využívat i veřejnost. Stejně tak vyroste na letišti nová sportovní hala a starosta Pilný získal už od armády příslib, že bude také sloužit veřejnosti. „A v neposlední řadě zdejší občané jistě přivítají skutečnost, že se sníží hluk kolem vojenského letiště. Mohli si už všimnout, že vojáci začali používat k výsadkům vojenské letouny Casa namísto zastaralých a hlučných vrtulníků. Letadla výsadkáře naberou vždy v Pardubicích a shodí je nad Chrudimí, protože technické zázemí chrudimského vojenského pluku bude k dispozici vojákům v Pardubicích,“ uzavřel téma starosta města František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here