Veronika Trnková a Dagmar Soukenková: Škola za našich babiček

0
998
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim

Minulý týden byl pro učitele a žáky Základní školy Dr. Peška v Chrudimi ve znamení pátrání na půdách našich babiček. Cílem bylo objevit poklady, které by dětem alespoň trochu přiblížily dobu 80. let.

Den D nastal v pátek 15. listopadu, kdy se děti dočkaly netradiční výuky. K příležitosti třicátého výročí sametové revoluce se pedagogičtí pracovníci proměnili v soudružky učitelky a soudruhy učitelé, oblékli dobové oblečení, a vrátili se tak nejenom v módě, ale i v čase o 30 let zpět, aby žákům 1. stupně přiblížili atmosféru tehdejšího školství.

Pro děti bylo připraveno 12 stanovišť, na kterých se srozumitelnou formou dozvěděly, co předcházelo sametové revoluci. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli brannou výchovu, v hudební výchově zazpívali pionýrskou píseň, v matematice počítali pomocí množin a prolistovali tehdejší učebnice a slabikáře. Dále si prohlédli dobové předměty, hračky, kuchyňské náčiní a různé předměty denní potřeby. Ač se to někomu může zdát neuvěřitelné, spousta dětí by si například nedokázala zavolat tehdejšími telefony. Dále se žáci dozvěděli o životě Marty Kubišové, z fotografií poznávali své učitele, zahráli si známé i méně známé dobové hry (céčka, gumu, přebíranou aj.), vyrobili si mávátko a nacvičili krátkou ukázku na Spartakiádu. Žáci pro vzpomínku na tuto akci obdrželi okrasný špendlík s trikolórou a symbolickou 30.

Na 2. stupni probíhal projektový den na téma Sametová revoluce. Cílem bylo prohloubení vztahu žáků k moderním dějinám našeho státu. Žáci výtvarně zpracovávali klíč jako jednu ze symbolik sametové revoluce. Na závěr se žáci seskupili v tzv. živou vlajku.

Celá akce se velmi vydařila a velké poděkování patří nejen pedagogickému sboru, ale i rodičům, kteří se na přípravách podíleli.

Více informací k projektu a fotodokumentaci naleznete na webových stránkách školy.

Za ZŠ Dr. Peška Chrudim Veronika Trnková a Dagmar Soukenková

Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim
Foto: ZŠ Dr. Peška Chrudim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here