Stojí vůbec ochránci přírody o mimosoudní vyrovnání s městem? Komu slíbili prodat dům naproti Komerční bance?

0
828
Foto: Roman Zahrádka

Současné vedení města zdědilo po svých předchůdcích letitý spor s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) o rozpadající se dům naproti Komerční bance. Chrudim jej kdysi prodala místním ochráncům přírody, aby mohli mít svoje zázemí, ti však dům nečekaně převedli na republikové ústředí ČSOP, což město zpochybnilo a dožaduje se u soudu zneplatnění smlouvy. Zároveň by rádo získalo objekt zpátky do svého majetku a nabízí za něj ČSOP jako gesto dobré vůle takřka tři čtvrtě milionu korun.

Téměř dvacet let se vleče spor o dům v centru města

„Tento spor se táhne skoro dvacet let a zatím nikam nevede. Krajský soud v Pardubicích projednává určení vlastnictví a Okresní soud v Chrudimi zase žalobu na bezdůvodné obohacení. První spor je nyní odročen na 11. prosince, přičemž soud očekává smířlivý návrh města, a druhá instance pro změnu čeká na to, s jakým výsledkem dopadne předchozí jednání u krajského soudu,“ vysvětluje starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

Zajímají ČSOP investice do ochrany zdejší přírody?

Jak dodává, současné vedení radnice se snaží být od začátku v tomto sporu aktivní a usiluje o mimosoudní vyrovnání. „Nabídli jsme proto ČSOP za objekt nejprve půl milionu a nyní jsme nabídku navýšili na 700 tisíc korun. ČSOP však požaduje minimálně 1.100.000 Kč s tím, že už má údajně za tuto částku na dům zájemce,“ pokračuje starosta, kterého přístup ČSOP mrzí. „Přijde mi, že se vedení ČSOP chová jako realitní kancelář, než jako ten, kdo se má starat o ochranu přírody. Počítali jsme totiž s tím, že když dům odkoupíme a opravíme, že by zde místní ochránci přírody mohli dál působit, ale jejich ústředí to vůbec nezajímá s odůvodněním, že prý s nimi nemají vůbec nic společného. Je ale třeba také upozornit, že město poskytuje už roky ČSOP zdarma prostory v bývalém kapucínském konventu a tento nerovnoprávný vztah je dál neudržitelný. My je podporujeme a oni nás nikoliv? Stejně tak mi přijde zarážející, když jsme připustili možnost vyrovnání ve výši 1.100.000 korun pod podmínkou, že budou tyto peníze investovány do přírody v Chrudimi a jejím okolí, například v Chráněné krajinné oblasti Habrov, že se k ní ČSOP znovu otáčí zády. Co tedy ČSOP plánuje s domem v centru našeho města a penězi, které za něj hodlá utržit?“ ptá se starosta Pilný.

Dům naproti Komerční bance, o který se vede spor, je podle zjištění znalce neobyvatelný, zatéká do něj děravou střechou a vlhkost nahrává houbám a plísním, které se tu množí. Spíše než k rekonstrukci je nyní objekt zralý k demolici. Za cenu, kterou ČSOP požaduje, je ale objekt s pozemkem zajímavý pro některé developery. Město však svůj zájem nevzdává a stojí i nadále s ČSOP o dohodu. Třeba proto, že objekt dlouhodobě hyzdí jinak upravené chrudimské centrum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here