Lokalita sídliště U Stadionu a v přilehlých Píšťovech se má změnit k nepoznání

2
1166
V sousedství obchodního domu Tesco v Píšťovech buduje nyní soukromý developer další komerční objekt. Foto: Roman Zahrádka

Lokalita v okolí obchodního domu Tesco spolu s přilehlými komunikacemi a částí sídliště U Stadionu se brzy změní k nepoznání. Probíhá zde několik staveb najednou a další se v dohledné době plánují. Asi tou nejdůležitější, která znepříjemní život zejména motoristům, bude rekonstrukce zdejšího mostu přes řeku Chrudimku, kterou chce letos provést pardubická pobočka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vedení radnice z toho však nadšené není.

Podle vedení města se mělo s rekonstrukcí počkat

„Od začátku tvrdíme, že se k opravě tohoto mostu mělo přistoupit až v době, kdy bude dokončena druhá etapa obchvatu města, tedy za dva roky. Za jiných okolností bychom rekonstrukci přivítali, ale při vzpomínce na loňskou stavbu kruhové křižovatky za nemocnicí, která paralyzovala dopravu ve městě, si dovedeme představit, jaké vzniknou problémy v chrudimské dopravě,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). Rekonstrukce mostu bude přitom probíhat za plného provozu, to znamená, že bude shozena vždy jedna jeho část a bude se po mostu projíždět kyvadlově pokaždé jedním jízdním pruhem. „Velice komplikované to bude například pro kamiony, které tady mají tranzit a budou pomalou jízdou zdržovat veškerou dopravu. Z tohoto důvodu jsme také prozatím upustili od výstavby sjezdu k městským sportovištím, která by způsobila stejné komplikace,“ doplňuje starosta. Most dozná několik úprav. Má být o něco širší a bude na něj navazovat po pravé straně silnice směrem k nemocnici nový chodník vedoucí k zahrádkářské kolonii Na Bělidle.

Vedle Tesca vznikne obdoba Family centra

A jaké další změny se v této lokalitě chystají? V současnosti roste vedle obchodního domu Tesco další komerční objekt, který bude mít stejnou funkci jako Family centrum v sousedství Kauflandu jen s tím rozdílem, že ho staví jiný developer, a může v něm být jiná skladba obchodů, než ve Family centru. Hned vedle staví město nový skatepark a vyjednává zde také o možnosti zřízení oploceného výběhu pro venčení psů. Zlí jazykové přitom tvrdí, že tím radnice promarnila možnost postavit v těchto místech na svém pozemku záchytné parkoviště, jež by obsluhovalo obyvatele největšího chrudimského sídliště U Stadionu a zároveň návštěvníky Chrudimské nemocnice, kterých také není málo. No a konečně, za komerčními objekty se rozrůstá rovněž výstavba rodinných řadových domů v režii soukromého investora, tedy v lokalitě, která byla dlouhou dobu považována v Chrudimi za zátopovou oblast.

Někteří nám nepřejí a mohli by škodit, přiznává starosta

Změnit se má letos i podoba části sídliště U Stadionu, konkrétně v ulici Na Ostrově, kde se schyluje k zakopání horkovodu do země v úseku od splavu vedle základní školy až k místu, kde byla zbourána bývalá prodejna potravin, kterou naposledy využívalo Vodácké sdružení Kačeři. O této akci se ve městě planě hovořilo několik volebních období, možná více než patnáct let, nyní se však zdá, že na ni přeci jen dojde. „Nechtěl jsem to dříve prozrazovat, protože jsou stále mezi námi tací, kteří nám nepřejí, a mohli by stavbě zabránit. V současnosti je už ale vše na dobré cestě. Investorem akce budou Elektrárny Opatovice, přičemž město na ní bude mít menší finanční spoluúčast,“ vysvětluje starosta Pilný. Jak dodává, zakopání horkovodu padne bohužel za oběť několik stromů. Nově vzniklé místo bude ale plně využito. Vznikne tady například prodloužená cyklostezka ze Slatiňan, která povede pod nově zrekonstruovaným mostem a skončí u již zmíněného splavu, a zároveň zde dojde v celém úseku k rozšíření vozovky za účelem podélného parkování vozidel.

Veřejné kluziště na střeše parkovacího domu?

Jak už bylo výše naznačeno, dojde v budoucnu zároveň k vybudování sjezdu k areálu městských sportovišť. Realizací sjezdu před rekonstrukcí mostu by totiž došlo k tomu, že by část sjezdu musela být kvůli opravě mostu zbourána, takže sjezd bude město realizovat až po dokončení rekonstrukce mostu, kde se s ŘSD domluvilo, že mu část sjezdu postaví právě během této opravy. Dále zde dojde i ke zbourání starého skateparku. Na jeho místě by měl vyrůst parkovací dům. „Registrujeme hodně stížností na to, že je zimní stadión většinu času pronajatý a nedostává se tak na všechny zájemce o bruslení. Přišel jsem proto s nápadem využít střechu parkovacího domu k vybudování menšího veřejného kluziště, aby se dostalo na všechny. Zatím nevím, nakolik je to proveditelné, ale zjišťuji k tomu podrobnosti v Praze a podle prvních informací, které mám k dispozici, to možné bude,“ tvrdí František Pilný. Město podle něj neupouští ani od záměru vybudovat novou sportovní halu mezi zimním stadiónem a krytým plaveckým bazénem. Je to však prý ještě hudba budoucnosti. Současnému vedení přijde za nynější situace smysluplnější pustit se do oprav staré sportovní haly na Tyršově náměstí a vybudovat na vhodném místě mnohem levnější nafukovací halu.

Místní část Píšťovy před Tescem se mění ve staveniště. Foto: Roman Zahrádka
V sousedství bývalého Fit okruhu, který vznikl na přelomu 70. a 80. let a který pozdější vedení města začalo nazývat cyklostezkou, vyroste nový skatepark. Ne všichni občané ale s touto stavbou souhlasí. Foto: Roman Zahrádka
Stavební buňka vedle parkoviště u obchodního domu Tesco. Foto: Roman Zahrádka
Novým prvkem, který vedle Tesca nedávno vyrostl, je myčka osobních autl. Foto: Roman Zahrádka

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Parkoviště u nemocnice mělo vzniknout místo první řady Kuštovny za nemocnicí. Už vidím, jak většina návštěv do nemocnice zaparkuje dole, dojd ke kruháči, na dva pokusy přejde naproti, vyfuní do kopce a na další dva pokusy přejde k nemocnici. Kuštovna mohla stát o pár metrů dál. Sanitky dole taky mohly stát o pět metrů dál a sběrný dům mohl být průjezdný.

  2. A konečně jsem se dozvěděl, proč se nebude budovat (nyní) sjezd ke sportovištím. Já myslel kvůli prachům na medlešickou kanalizaci a zešerednění nádraží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here