Připravte si dva miliony a pak teprve do banky. Z bydlení je definitivně luxus

0
547
Foto: Pixabay.com

Sazby hypoték výrazně klesly, přesto o ně má zájem méně lidí. Jedenáctý měsíc v řadě klesají sazby hypoték, ale k lepšímu přístupu k bydlení to v Česku kvůli vysokým cenám nemovitostí nevede.

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta, jak ukazuje uznávaný údaj Fincentra Hypoindex. Na úplném minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.

Že je obtížné dostat se k vlastnímu bytu, nepřímo ukazuje objem i počet poskytnutých hypoték v prosinci. Obě hodnoty klesly, což znamená, že navzdory zlevňování mají banky zásadní problém přimět klienty si půjčit na nový byt či dům.

Do bank si přišlo pro hypotéku v prosinci 7 074 klientů, o 231 méně než v listopadu.

„Přestože se dále snížila průměrná úroková sazba, na počtu sjednaných hypoték se to neprojevilo. Nicméně objem těchto obchodů neklesá stejně rychle jako počty. Díky tomu byl opět překonán rekord v průměrné výšce úvěru, který činí 2,544 milionu korun,“ cituje agentura ČTK specialistu Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkoru.

Zlevňování hypoték velmi pravděpodobně brzy skončí. Česká národní banka totiž připravuje další zpřísnění jejich podmínek. Očekává se, že ČNB vydá doporučení, aby klienti mohli hypotékou financovat pouze 70 procent ceny domu či bytu (dosud 90 procent), což by v nejdražších lokalitách znamenalo, že lidé musí mít našetřeno na průměrně velký byt kolem dvou milionů korun, aby si vůbec mohli na zbytek půjčit.

Také vývoj průměrné úrokové sazby v posledních měsících naznačuje, že se prostor pro další pokles uzavřel. V prosinci zlevnila hypotéky jen Sberbank, velké banky sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v novém roce. Jako poslední zvedla sazby Hypoteční banka, a to o 0,2 procentního bodu s platností od 13. ledna. Na stejný krok hypoteční jedničky v prosinci zareagovaly zvýšením sazeb Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot.

„Očekávaný pokles úrokových sazeb se zastavil, nyní se vydají opačným směrem a začnou postupně opět růst. Není ani vyloučeno, že se v prvním čtvrtletí 2020 dočkáme i výraznějšího skoku nad 2,5 procenta,“ řekl ČTK ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Z hlediska splátky ale pro klienty nepůjde o zásadní problém, hypotéky zdraží v řádech desetikorun, maximálně stokorun, podotkl.

„Nyní lze očekávat růst sazeb. Důvodem je vzestup tržních úrokových sazeb. Například výnos desetiletých českých dluhopisů vzrostl od srpna z úrovně kolem 0,9 procenta na nynější hodnotu takřka 1,8 procenta, která je nejvyšší od loňského května. Ruku v ruce s tím zdražují bankám zdroje ke krytí hypoték, což zejména v posledních několika měsících roku 2019 částečně promítaly do svého zisku snížením marží, avšak dále již tak činit nemohou,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda.

Ceny nemovitostí jsou nyní poměrně vysoko, ČNB hovoří o nadhodnocení až dvacetiprocentním.

Některé nemovitosti mohou výhledově zlevnit, například panelové byty na periferiích měst. V atraktivních lokalitách je to ale krajně nepravděpodobné.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/z-bydleni-se-stal-luxus-ackoliv-sazby-hypotek-padly-na-dno-86922?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here