Regionální muzeum v Chrudimi otevře unikátní výstavu Kořeny (Roots) aneb Život podzemí

0
1456

Od Západočeského muzea v Plzni si Regionální muzeum v Chrudimi zapůjčilo unikátní výstavu „Kořeny aneb život pod zemí“. Od čtvrtka 30. ledna do 14. června se na ní můžete seznámit s rozmanitým podzemním světem pod loukou, lesem či zahrádkou. A zjistíte, že je v něm opravdu rušno… Dozvíte se o kořenech jedlých, pitných, krásných i vychytralých či jaká tajemství odkrývají v půdě čeští biologové z přírodovědeckých fakult i ústavů Akademie věd. Jejich výzkumy jsou na výstavě představeny nevšední, poutavou formou. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. ledna v 17 hodin, vstup na ni je zdarma.

Neznámý svět plný podivuhodností

Hlavně žáky a studenty potěší skutečnost, že výstava je interaktivní. Po překročení bludného kořene se návštěvník zmenší a ocitne se pod zemí: v půdě, kde se rostliny a živočichové najednou několikanásobně zvětší. Pozoruhodné jevy z říše rostlinné i živočišné, které jsou normálně viditelné pouze pod lupou nebo mikroskopem, zde člověk může obdivovat v nadživotní velikosti.

Například v krtčí noře na děti čeká spící krtek s žížalí zásobárnou opodál, takže ho mohou nakrmit. Na chvíli se mohou stát i opravdovými herci a zahrát si divadlo v pohádce o veliké řepě. Připraveny jsou kostýmy, kulisy i fotokoutek pro snímek na památku… A nechybí překvapení.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Kodlc Chrudim
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here