Filmový klub zahraje drama o polském protikomunistickém odboji

0
435

Ve čtvrtek 6. února ve 20 hodin nabídne chrudimský filmový klub druhý polský snímek, tentokrát historicky laděný. Natočil ho režisér Jan Jakub Kolski, který se často inspiruje v krajině svého dětství: často ji využívá jako základ pro snové prostředí, do něhož zasazuje své nejednoznačné hrdiny. Jeho drama „Milost“ se zabývá málo známým, ale významným tématem protikomunistického odbojového hnutí.

Ohavné chování tajné policie versus snaha o důstojný pohřeb syna

Prokletí vojáci – tak jsou v Polsku nazýváni příslušníci tohoto odboje zformovaného na konci 2. světové války. A právě rodiče prokletého vojáka jsou hlavními postavami příběhu, který vypráví jejich sedmnáctiletý vnuk Janek. Jejich syn „Odřivous“ byl zabit v roce 1946 a tajná policie ho čtyřikrát vyhrabala z hrobu, aby se ujistila, že je „nepřítel lidu“ mrtvý! Matka už nesnese to ponižování, ukradne rakev s tělem a přinutí manžela, aby se vydali do Kalvárie Paclavské a syna opět pohřbili. Cesta je plná dramatických událostí…

Kromě vlastního traumatu ze smrti se manželé musí vyrovnávat s pocitem viny, což je těžkou zkouškou jejich vztahu. Jejich putování zároveň dokládá zjitřenou poválečnou atmosféru v zemi, kde člověk ještě pořád může narazit na staré nepřátele, přičemž na scéně už se objevili i noví.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here