Chrudim se rozhodla nečekat na opravu mostu a pustí se do výstavby sjezdu ke sportovištím odděleně

0
1143
Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Rada města doporučila zahájit veřejnou zakázku sjezdu k městským sportovištím bez ohledu na opravu zastaralého mostu přes řeku Chrudimku, který se nachází v těsném sousedství. Pardubická pobočka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), která je investorem této rekonstrukce, oznámila totiž, že opravu mostu odkládá až na konec letošního roku, ačkoliv město mělo zájem na tom, aby obě stavby probíhaly současně a neztrpčovaly tak na dvakrát život místním motoristům.

Stavba komunikace vyjde město asi na deset milionů

„ŘSD nám zdůvodnilo pozdržení stavby zadáním výroby betonových prefabrikátů. Rozhodli jsme se proto nečekat a zahájit stavbu sjezdu odděleně už letos, abychom ji legalizovali,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). Podle něj vznikne v klesání pod nemocnicí těsně před mostem ještě do letošní zimy nová odbočka k zimnímu stadionu, která by měla městskou pokladnu vyjít zhruba na 10 milionů korun. Tato úprava si zde vyžádá instalaci dopravního ostrůvku s dvěma předchody pro chodce z obou stran, který bude prozatímně vytvořen z tzv. umělohmotného lega. Po skončení opravy mostu bude tento provizorní ostrůvek přestavěn a bude částečně zasahovat do vozovky, kterou v současnosti tvoří tři jízdní pruhy. Nově však bude mít silnice pruhy pouze dva, vždy jeden v každém směru.

Proč přišla jako první s informací radniční opozice?

Sjezd, jak už jeho název napovídá, umožní motoristům sjíždět k městským sportovištím, ale také z nich vyjíždět – pouze však vpravo k mostu a kruhové křižovatce u Tesca, nikoli k nemocnici. „Řešení této nové komunikace zjednoduší nejen příjezd návštěvníkům sportovišť, kteří kvůli tomu nebudou muset objíždět celé sídliště U Stadionu nebo si zkracovat cestu ulicí Na Ostrově, ale zároveň třeba i hasičům nebo zdravotníkům v případě nějaké mimořádné události, kterým se tak podstatně zkrátí dojezdová vzdálenost,“ vyjmenovává přednosti sjezdu starosta Pilný. Jak ale dodává, teprve až čas ukáže opodstatněnost této stavby. „Uvidíme také, jestli se z této komunikace nestane zkratka podobná té v ulici Na Ostrově,“ poukazuje František Pilný. Spolu s novým sjezdem zanikne současně starý skatepark vedle zimního stadionu, kde začne prozatím sloužit štěrkové parkoviště. V budoucnu se v tomto místě počítá s parkovacím domem. A ještě jedna zajímavost na závěr: o chystané stavbě sjezdu informoval první bývalý čtvrtý místostarosta Roman Málek (Koalice pro Chrudim) v Novinách kraje, které jsou některými považovány za předvolební plátek jeho spolustraníků, ačkoliv je vydává pražské Regionální vydavatelství, s.r.o. Zprávu poskytl dokonce dříve než městská rada. Možná o důvod víc se zamyslet, odkud unikají vedení města informace a proč o nich spravuje občany jako první radniční opozice. Na tento problém mimo jiné upozorňují už nějaký čas občané docházející na pravidelné schůzky se starostou města, kteří vidí hlavní problém v nedostatečné personální obměně na vedoucích místech chrudimské radnice, které nedoznaly za poslední desítky let takřka žádných změn a spojení s některými letitými politiky se tak přímo nabízí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here