Boj o vodu spěje k soudu. Chrudim chce uplatnit svoje právo na informace o činnosti VaKu

0
568
Foto: Pixabay.com

Městští radní se jednomyslně shodli na tom, že město podá žalobu na akciovou společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Chrudim, protože odmítá Chrudimi, která je největším akcionářem této firmy, poskytovat informace o své činnosti. Důvodem sporu je podle vedení chrudimské radnice průběh poslední valné hromady akcionářů VaKu, která prý neprobíhala tak, jak měla.

Proč se nehlasovalo veřejně a VaK odmítá kontrolu?

„Hlasování valné hromady má být veřejné. Probíhalo ale tak, že byly sčítány vyplněné přeložené hlasovací lístky, takže nebylo možné ověřit jejich správnost. Pojali jsme tedy pochybnost jak o správnosti, tak i regulérnosti způsobu tohoto hlasování a požádali o předložení hlasovacích lístků. Na základě toho nám bylo prokuristou VaKu Chrudim Ivo Doskočilem přislíbeno, že si můžeme přijít do VaKu hlasovací lístky překontrolovat. Když jsme však chtěli přijít, byli jsme odmítnuti. Bude proto nyní na soudu, aby rozhodl, jestli je VaK takzvaně ´osoba povinná´, která má za povinnost informovat svého největšího akcionáře, či nikoli,“ vysvětluje obsah sporu starosta města František Pilný (ANO 2011).

Je Chrudim s investicemi cíleně obcházena?

Jak dodává, vedení města zároveň požaduje po VaKu informace, jak se mu daří čerpat dotace. „Pokud budeme i v tomto případě odmítnuti, bude žaloba rozšířena také o tento bod. Chci k tomu ještě dodat, že teď bude záležet jen na VaKu, jestli dospějeme k soudu, anebo se mimosoudně dohodneme,“ pokračuje starosta. V prosinci 2018 přijalo podle něj představenstvo společnosti pod předsednictvím současného městského zastupitele Jana Čechlovského (ODS) usnesení, že VaK přestává v Chrudimi s investicemi. „Jan Čechlovský hlasoval tehdy proti a od té doby se také nic nezměnilo. Chceme proto tento nevyjasněný vztah k investicím rozkrýt a zabránit dalšímu možnému cílenému obcházení Chrudimi. A to bez zprůhlednění hospodaření VaKu prostě nepůjde,“ zdůrazňuje František Pilný.

Priority VaKu jsou dnes jinde, říká starosta Pilný

Chrudim už dříve poukázala, že VaK investuje ve velkém v okolí Hlinska, naposledy ve Rváčově, do daleko mladší infrastruktury, než je ta chrudimská, která mnohde pochází ještě z dob Rakousko-uherského mocnářství. Město tak marně čeká na rekonstrukci vodovodu a kanalizace v ulici V Tejnecku nebo další rekonstrukce vodovodů v Cereghettiho a České ulici. „Priority VaKu jsou dnes jinde,“ tvrdí starosta Pilný. V zákulisí se přitom nejčastěji skloňuje jméno předsedy představenstva VaKu a hlineckého starosty Miroslava Krčila (nezávislý za ČSSD), který je nejen spojován s bývalým vedením Chrudimě a současnými prioritami VaKu, ale i s výsledkem poslední valné hromady VaKu, jejíž průběh teď přezkoumá soud.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here