Marika Komárková: Přijdou ženy o svůj saunovací den?

0
1217
Ilustrační foto: Pixabay.com

Všimli jste si, že v otevíracích hodinách sauny Sportovních areálů města Chrudim došlo ke změně? Do této sauny chodím 13 let a po celou tu dobu platilo, že v pondělí a ve středu byla sauna pro muže, v úterý a ve čtvrtek pro ženy, od pátku do neděle společná. Už to tak není. Ve středu muži o své saunovací hodiny částečně přišli ve prospěch sauny společné. Proslýchá se, že k této úpravě došlo proto, že některým lidem nevyhovovalo společné saunování jen o víkendu, prý proto, že na víkend jezdí pryč. Pan ředitel Marousek jim prý vyhověl a vyčlenil tedy ve středu pro společné saunování 3,5 hodiny. Jaký je pravý důvod této změny, ví nejspíš jen pan Marousek sám.

Některým mužům se tato úprava nelíbí a protestují s tím, že pro muže je nyní vyčleněno jen 1,5 dne, kdežto ženám, které se jim „vnutily“ do středy, zůstaly dva dny. Pan Marousek mi osobně potvrdil, že uvažuje o další úpravě, která by spočívala v tom, že ve čtvrtek nahradí ženskou saunu saunou společnou. Jestli tím myslí celý čtvrtek, nebo jen jeho část, neupřesnil. Prý to tak bude spravedlivější a navíc společné saunování je všude naprosto běžné a normální, tak nechápe, co proti tomu ženy mají.

V Pardubickém kraji je mnoho saunovacích zařízení, ale zdaleka ne všechna upřednostňují společné saunování. Dala jsem si tu práci a vyhledala si otevírací dobu saun ve velkých městech kraje. Je pravda, že některá zařízení provozují saunu výhradně společnou (Jezerka) a některá převážně společnou, pouze jeden den v týdnu pro ženy (Pardubice, Holice), ale většinou disponují oddělenými šatnami a sprchami (Pardubice, Jezerka). Tato možnost v Chrudimi není. Šatna je společná, a i když jsou sprchy označené cedulkami, jsou průchozí a de facto společné. Pokud jdete v Chrudimi do společné sauny, musíte se smířit s tím, že se budete svlékat a provádět osobní hygienu před osobami opačného pohlaví.

Argumentovat snahou o spravedlivé rozdělení saunovacích hodin mezi muže a ženy je absurdní. Například v Holicích a v Hradci je sauna společná, ale jeden den mají výhradně ženy – muži svůj saunovací den nemají. Někomu to možná nepřijde spravedlivé, ale na druhou stranu, ženy mívají se společným saunováním větší problém než muži, a tam to prostě berou v úvahu.

Omezit ženy na jeden den v týdnu by znamenalo, že se některé z nich budou muset jednou měsíčně saunování vzdát (jistě není třeba vysvětlovat důvod 🙂 Pokud nebudou ochotny saunovat se společně s muži, budou muset saunování v inkriminovaném týdnu vynechat. Stane-li se to během roku víckrát, těžko se jim podaří využít výhod permanentky na 45 vstupů (3900,-). Protože se nevyužité vstupy do dalšího období nepřevádějí, poškodí to ženy i finančně.

Celý problém vznikl zásahem do středečních saunovacích hodin. Nevím, kdo tuto nesmyslnou změnu vyvolal. Ti, kteří jezdí na víkend pryč, mohou přece využít saunu po návratu domů v neděli večer (otevřeno je až do 21:00). Nebo je pravý důvod někde jinde?

Protože ženy nechtějí nečinně čekat, až o čtvrteční saunování přijdou, sepsaly jsme petici, v které žádáme, aby saunovací hodiny pro ženy zůstaly zachovány ve stávajícím rozsahu, tedy v úterý a ve čtvrtek od 15:00 do 21:00. Petici lze podepsat přímo v sauně Sportovních areálů města Chrudim do pátku 6. 3. 2020.

Marika Komárková, Chrudim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here