Sportovní hala na Tyršově náměstí projde postupnou rekonstrukcí zhruba za 60 milionů korun

0
1384
Chrudimi padala stará hala na hlavu a jeho vedení přišlo v roce 2017 s návrhem na výstavbu další haly mezi zimním stadionem a plovárnou. Autorem návrhu je městský architekt Marek Janatka. Foto: z podkladů pro městské zastupitele v Chrudimi

Město se pustí do postupné rekonstrukce staré sportovní haly na Tyršově náměstí. Má to dva důvody – hala na tom není po technické stránce dobře a představa předchozí radniční koalice o její přestavbě na moderní sportovní stánek za více než 100 milionů korun bude kvůli velké finanční náročnosti pro městskou pokladnu ještě řadu let nereálná.

Město potřebuje ze všeho nejdříve souhlas Sokola

S postupnou rekonstrukcí musí však souhlasit Tělovýchovná jednota Sokol, tedy dřívější vlastník haly, který ji za symbolickou korunu přenechal za určitých podmínek městu. „Byl jsem pověřen se Sokolem o tomto záměru jednat, protože je město v takových případech limitováno smlouvou z roku 2010,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). Jak dodává, pokud radnice souhlas od Sokolů získá, začne se radnice na postupnou rekonstrukci haly ihned připravovat a nechá za tímto účelem zpracovat projektovou dokumentaci. Ta však nebude mít nic společného s původním velmi nákladným projektem, který starosta Pilný považuje v tuto chvíli již za „mrtvý“.

Na dřívější utopistické plány se nikdy nenašly peníze

„Bývalé vedení města se natolik rozmáchlo, že se na jeho projekt nikdy nenašly peníze. My bychom tento starý model jen neradi opakovali a půjdeme novou, úspornější cestou. To znamená, že se dáme do prostých úprav sportovní haly bez větších architektonických zásahů a pokusíme se na tento záměr získat v příštím roce od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dotaci,“ sděluje představy současného vedení města František Pilný. Podle něj je ze všeho nejdříve zapotřebí rekonstruovat vnitřní inženýrské sítě, hlavně elektroinstalace, kanalizaci a topení, které jsou v havarijním stavu. S plochou za sportovní halou se pak do budoucna počítá jako s parkovištěm. A jaké budou náklady spojené s rekonstrukcí haly na Tyršově náměstí? „Držíme se vize 60 milionů korun. Není ale reálné opravit vše najednou, proto navrhujeme postupnou rekonstrukci a uvedenou částku rozložit do několika etap,“ podotýká starosta.

Nejprve rekonstrukce, o něco později nafukovací hala

Záměrem města nyní je starou halu opravit, vzápětí na to rozšířit plochy pro sport například formou nafukovací haly a teprve až potom pomýšlet na výstavbu druhé sportovní haly mezi krytým plaveckým bazénem a zimním stadiónem, za kterou chtělo bývalé vedení radnice utratit dalších zhruba 200 milionů korun. Avšak ani v tomto případě na ni nebylo schopné sehnat peníze, přičemž podobný zázrak město neočekává ani v nejbližší budoucnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here