Žaloba největšího akcionáře na VaK Chrudim leží už u krajského soudu

0
936
Foto: Pixabay.com

Starosta města František Pilný (ANO 2011) na tiskové konferenci po skončení jednání městské rady potvrdil, že radnice žalobu na společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Chrudim už podala. Odpověděl tak na otázku novinářů s tím, že kauzu, v níž se město jako největší akcionář této firmy po ní domáhá informací o její činnosti, bude řešit Krajský soud v Hradci Králové, pobočka Pardubice.

Domluvili se někteří akcionáři předem na výsledku?

„Soud nás už kontaktoval a chtěl po nás některé doplňující informace,“ odpověděl na úvod novinářům starosta Pilný. Na další dotaz, co je předmětem sporu, dodal: „Nikdy by nás nenapadlo, že nám nebude umožněno překontrolovat si hlasování jednotlivých akcionářů na valné hromadě VaKu, které má být veřejné, ale veřejné podle nás nebylo.“ Starosta Pilný následně novinářům popsal způsob, jakým bylo ve skutečnosti hlasováno – akcionáři zapsali totiž svůj hlas na lístek, přeložili ho, aby prý nebylo vidět, jak hlasují, a odevzdali ho osobě, která hlasovací lístky sbírala. „Na základě této skutečnosti bychom mohli žádat i zneplatnění valné hromady, ale to jsme nechtěli. Jde nám spíš o to, aby ta příští už fungovala podle všech platných regulí a my nemuseli některé akcionáře podezřívat, že se dopředu na výsledku hlasování domluvili. Je to mimo jiné další z povinností, kterou musí akcionáři VaKu před hlasováním valné hromady ostatním účastníkům sdělit,“ dokládá František Pilný.

Chrudim popírá Krčilova slova o předčasném ukončení smlouvy

Další dotaz novinářů směřoval k osobě předsedy představenstva VaKu Chrudim a hlineckého starosty Miroslava Krčila (nezávislý za ČSSD), podle jehož vyjádření chtělo údajně nové vedení Chrudimě vypovědět smlouvu Vodárenské společnosti (VS) Chrudim ještě před jejím vypršením v roce 2030, čímž by prý vznikla VaKu významná škoda. „Ano, to je jeho verze, která není pravdivá. Možná by si měl prostudovat naši koaliční smlouvu, která mimo jiné pamatuje i na hospodaření s vodou a smluvní vztah s VS Chrudim, který končí v roce 2030. Všichni zúčastnění v koaliční smlouvě říkáme, že by se od roku 2030 mělo hospodaření s vodou vrátit zpět pod VaK Chrudim, anebo dříve, pokud to půjde. A v tom je zásadní rozdíl, než co tvrdí pan Krčil. Existují totiž i jiné možnosti, jak smluvní vztah ukončit – například vyplacením odstupného, s nímž může i nemusí protistrana souhlasit. Když to zaokrouhlím, tak jestliže je roční zisk VS Chrudim zhruba 20 milionů korun (za deset let tedy zhruba 200 milionů korun), můžeme jí nabídnout třeba jednorázově odstupné 100 milionů a dalších 100 milionů ušetřit. Tak jaká škoda? A pokud by s tím VS Chrudim nesouhlasila, zůstává smlouva v platnosti do roku 2030. Pokud někdo říká, anebo si domýšlí něco jiného, pak nemá pravdu a ovlivňuje zbytečně těmito nepravdami ostatní akcionáře,“ uzavírá téma starosta Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here