Češka z Itálie apeluje jasně: Zůstaňte doma! Koronavirus a návod

0
726

1. Nemoc není pro mladší nebezpečná, velká část zdravé společnosti má jen malé nebo dokonce žádné (!) příznaky. V tom spočívá problém, protože tito lidé nemoc šíří, aniž by si toho byli vědomi.

2. Roušky a běžná ochrana příliš nepomáhají. Stačí zakašlat do ruky, sáhnout na kliku a je to. Virus může na klice přežít i řadu dnů.

3. Virus je nový, takže postupně se virem potkáme osobně všichni nebo velká většina společnosti. To, co řekla Merkelová (že až 70 % společnosti se jím postupně nakazí) je velmi přesný odhad. Jenže protože je virus nový, nemáme proti němu všichni ideální odolnost. Někdo ano, někdo ne. Mladší zdraví lidé se vlastně jakoby (jen zdánlivě!) ani nenakazí. Přesto virus přenášejí. Proto prostě postupně dojde k tomu, že většina společnosti se s virem potká…

4. Jediné, o co jde, je, aby se rychlost šíření dostala pod kontrolu. Protože zdravotnictví má určitou kapacitu. A víme, že 7 až 10 % nakažených potřebuje jednotku intenzivní péče, podporu kyslíkem a umělé dýchání, tedy tzv. plicní ventilátor. A těch nemáme neomezený počet, ale naše zdravotnictví jich má celkem kolem 3600. Ale to je počet, kdy asi 60 % je obsazeno pro jiné běžné a nutné (!) případy. Takže na každých 100 volných míst na JIP můžeme mít při 7–10 % z nakažených jen cca 1000 až 1300 nakažených.

5. Pokud tedy počet nakažených v jeden okamžik přesáhne v ČR (velmi nahrubo) počet 5 až 10 tisíc začne být naše zdravotnictví na hranici svých možností.

6. Proto je nutné najít si čas na apel z Itálie a omezit zcela vše. A být prostě doma.

7. Spalničky mají index šíření kdesi kolem 16–17, prý (jeden člověk nakazí až 17 lidí), běžná chřipka kolem 1,3 (mírné šíření). Tento COVID-19 nemá nějaké jedno PŘESNÉ číslo, cosi jako 2,213, to je nesmysl. Protože to závisí na lidech. Když budeme všichni doma a jen chodit do obchodu, bude to 0,7. A šíření se po pár dnech zcela zastaví. Ale když se budeme všichni stále scházet a objímat, bude třeba 10. A během pár dnů to budeme mít všichni. Jinak se u COVID-19 udává obvykle číslo kolem 2,2, nebo lépe rozmezí kolem 1,8 až 4,0. V každém případě se ale šíří velmi snadno a hlavně proto, že jej šíří i lidé bez příznaků. Proto: Buďme zatím maximálně doma!

Video: ČASODĚJ revue
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here