Jiří Sejkora: Stručný průvodce karanténou – pivo ani cigareta nejsou základní potřebou

0
868
Pivaři v době nouzového stavu poblíž restaurace Myslivna na pardubické Karlovině. Foto: fb

Pro vás, kdo už začínáte mít problém vyznat se ve všech Koronanařízeních a nevíte, co se smí a nesmí, jsme připravili krátký souhrn toho nejdůležitějšího, na co se strážníci v Pardubicích zaměří.

Jídlo a pití

Z usnesení vlády vyplývá, že je vyjma rozvozu povolen prodej jídla a pití pouze fastfoodovým způsobem přes okénko – tedy pouze do jednorázových obalů a to z důvodu zamezení přenosu nákazy. Z toho vyplývá, že jde o nádoby, které by měly být poskytovány provozovatelem, který jídlo a pití vydává.

Pohyb venku

Pro každý pohyb mimo domov platí povinnost mít jakýmkoliv způsobem zakrytý nos a ústa. Pakliže toto máte, můžete ven ale zpravidla jen v těchto základních situacích:

1. Cesty do práce, za rodinou nebo osobou blízkou a zpět
2. cesty nezbytné k zajištění základních potřeb a služeb pro sebe nebo blízkou osobu (Ne, pivo ani cigareta skutečně není základní potřeba)
3. k vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo doprovodu osoby blízké k nim
4. pobyt v přírodě nebo parku (restaurační zahrádka ani blízká lavička není park)
5. omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru Z toho je snad jasné, že promenování venku bez závažného důvodu je zakázané. Pivo se dá vypít i doma.

Hrozba nákazou

Zároveň také upozornění pro takové jedince, kteří by se při jednání s hlídkou městské nebo státní policie pokoušeli vyhnout postihu za své protiprávní jednání výkřiky o tom, že mají Koronavirus. „Po dohodě s Policií České republiky a státním zastupitelstvím jsme došli ke shodě, že v takovém případě okamžikem vyslovení hrozby dochází k jednání, které lze chápat jako trestný čin nebezpečného vyhrožování nebo v případě, že je nákaza pozitivní, tak šíření nakažlivé choroby a jako s takovým bude okamžitě nakládáno,“ uvádí ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

Strážníci dnes také v Pardubické nemocnici dohlíží na první otevřené odběrové místo pro pacienty podezřením na onemocnění Covid 19. Místo je určeno jako takzvaný drive-in pouze pro předem objednané pacienty, nikoliv pro veřejnost a průběžně na něj budou dohlížet i strážníci Městská policie Pardubice, zejména na dopravní obslužnost.

Bc. Jiří Sejkora, preventivní a informační služba Městské policie Pardubice

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here