Chaos, hádky a urážky. Především ale nedodržování povinných rozestupů. Tak píší lidé o frontách na dezinfekci zdarma

0
2284
Fronta na dezinfekci před chrudimskou Galerií Art manželů Jelínkových na Resselově náměstí. Foto: František Pilný

Městu přidělává vrásky na čele soukromá dobročinná akce, jejíž organizátoři rozdávají na několika místech v Chrudimi zdarma dezinfekci na ruce, ale organizačně ji nezvládají. Nedaří se jim dodržovat především nařízení Vlády ČR o povinných dvoumetrových rozestupech mezi lidmi a v podstatě tím ohrožují jejich zdraví. Nejspíš si neuvědomili, co mohou medializací jinak chvályhodného záměru způsobit. Podle všeho akci organizačně podcenili.

Lidi jsou jak smyslu zbavení, píše obyvatelka města

„Prosím, Vy, kteří chodíte pro dezinfekci zdarma, držte rozestupy dva metry od sebe! Když jsem dnes viděl ten chumel lidí, tak mě polilo horko. Je to sice věcí pořadatelů, ale přesto… Jde o zdraví nás všech,“ nabádá občany starosta města František Pilný (ANO 2011). „Lidi jsou jak smyslu zbavení,“ konstatuje při pohledu na zástupy lidí Dita Holeková, kterou doplňuje Marie Synková: „Také jsem dala zpátečku a šla domů pokračovat v šití roušek zdarma.“

Probudila dobročinná akce to horší v nás?

Mnohým chrudimským občanům vadí, že je dezinfekce rozdávána zdarma, což má prý za následek chaos a nedisciplinovanost mezi lidmi. Nelze také údajně ohlídat, zda pomoc Chrudimským nezneužívají i lidé z okolních vesnic. „Každý den ty samé tváře, rodiny rozdělené na výdejních místech, ať mají doma zásobu i mimochrudimští obyvatelé… Když jsem v obchodě poslouchala, jak se ´to dělá´, tak jsem se divila, co je to za morálku těch chamťáků,“ uvádí Petra Poláková. „Já se otočila a odešla, fronta byla až na křižovatku k Dukle. A co jsem slyšela, tak lidi předbíhali a byli na sebe i hnusný,“ doplňuje poznatek z fronty jiná žena. U Stadionu to prý nebylo jiné. „U Stadionu totální mazec – stojím s odstupem za pánem a najednou hop, do mezery se postaví pán se psem. Říkám, že také stojím frontu a konec je někde daleko za mnou. Dělal, že neslyší. A za 2 minuty repete, pro změnu starší paní. Neměla jsem chuť se s někým v téhle situaci dohadovat a být ošklivá. Šílenost…,“ svěřuje se Sandra Stryková Slavíková, která jinak záměr chválí.

Město se chystá distribuovat dezinfekci za nákupní cenu

Po výše uvedených zkušenostech se obrátil na radnici se svým návrhem Martin Drášil. „Pokud budete mit 5000 l dezinfekce, tak je prodávejte za nákupní cenu. Rozhodně je spousta lidí, co je proti nemocnému rozdávání všem zdarma. Není to morálně dobře, ani ekonomické, a hlavně nevhodné i zdravotně. Jsem pro prodej za nákupní cenu,“ napsal občan Drášil a starosta Pilný mu odpověděl: „Přesně o tom jsem před chvílí mluvil na poradě. Umožní nám to dodávat dezinfekci v téměř nekonečném množství,“ říká František Pilný. Podle něj město uspořádá obdobnou akci, pouze nyní zvažuje, jak zajistit spravedlivou distribuci dezinfekce všem, kteří ji opravdu potřebují a nebudou ji jen „fasovat“ každý den do zásoby.

Mezi Duklou a Kateřinským kostelem byla ve frontě na dezinfekci „hlava na hlavě“ a nikdo z organizátorů tady nedohlížel na povinné dvoumetrové rozestupy mezi lidmi, jak určuje nařízení Vlády ČR. Jeden z nich – Luboš Jelínek se snažil kritiku lidí mírnit na fb stránkách Aktuálně z Chrudimska těmito slovy… „Samozřejmě všichni dodržují odborníky doporučovaný rozestup 2 metry…“ Inu, každý si nouzový stav země vykládá po svém. Nejenže to není pravda, ale hlavně – na jedné straně platí mimořádné opatření vlády a z toho vyplývající povinnosti pořadatelů (navíc ve zpřísněném režimu) a na druhé jiní „odborníci“ situaci zlehčují a hovoří pouze o doporučovaném rozestupu… Jak k tomu přijdou chudáci pivaři, aniž bychom se jich chtěli zastávat, které strážníci v počtu tří až čtyř od sebe v Chrudimi denně rozhánějí a tady se srocují davy, kde se může nákaza vesele šířit? Organizovaná pomoc má v těchto mimořádných dnech naprosto jiná pravidla. Za nos by se pochopitelně měli chytit i ti, kteří svou nedisciplinovaností všechny zúčastněné ohrozili.  Foto: Kristýna Tezourová
Příspěvek z redakční počty. Reprofoto: NCH

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here