„Musíme zohlednit, že je kalendář letošního podzimu už naplánovaný,“ říká ředitel Chrudimské besedy Martin Dytrt

0
1145
Martin Dytrt a starosta města František Pilný během jmenování do funkce vedoucího Chrudimské besedey. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Dominantami kulturního života v našem městě jsou dvě akce. Na přelomu června a července je to Loutkářská Chrudim, na konci srpna a zkraje září hudební festival Zlatá Pecka. Troufnete si odhadnout, zda se uskuteční a jestli proběhnou v původních termínech?

V současné situaci je jakýkoli odhad spíše odrazem pozitivního či negativního myšlení dotázaného. U obou jmenovaných akcí dále probíhají přípravy na původní termín, ale zároveň je připravena varianta přesunu na podzim. Zrušení letošních ročníků je až poslední volbou.

Loutkářskou Chrudim připravujeme ve spolupráci s organizací Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, která zajišťuje odbornou a soutěžní část festivalu a kvůli současnému stavu nemohou proběhnout krajské postupové přehlídky. V tomto bodě se snažíme najít vhodné řešení pro výběr loutkových souborů.

Druhý ze zmiňovaných festivalů pořádá spolek Zlatá Pecka s využitím prostor a zázemí Chrudimské besedy. Na oficiálním facebookovém profilu paní Dagmar Peckové si můžete přečíst i poslechnout aktuální informace a změny o připravovaném letošním ročníku Zlaté Pecky.

Foto: z archivu Martina Dytrta

V březnu a dubnu byla zrušena řada akcí, ty květnové budou možná následovat. Snažíte se je přesouvat na léto či podzim, nebo připravujete nový program s jinými divadelními představeními, výstavami a koncerty?

Vzhledem k rozsahu činnosti Chrudimské besedy není možné přesunout všechny akce námi pořádané, spolupořádané nebo akce, ke kterým pronajímáme prostory či zajišťujeme technické a personální zázemí. Některé budou bohužel zrušeny, jiné přesunuty na podzim nebo na příští rok: při tomto výběru musíme zohlednit skutečnost, že kalendář letošního podzimu je již naplánovaný a přesunutím většího množství akcí z první poloviny roku by mohlo dojít k přehlcení zájmu diváků, a v konečném důsledku by práce Chrudimské besedy a dalších organizátorů utrpěla. Veškeré informace o přesunu nebo zrušení akcí se snažíme aktuálně vkládat na stránky www.chrudimsobe.cz.

Jak vyřešíte taneční výuku pro mládež, o kterou je v našem městě tradičně velký zájem?

Chrudimská beseda pořádá pouze podzimní taneční kurzy pro mládež, které jak doufáme, zahájíme tak, jak jsou naplánované. Oba loňské kurzy byly řádně ukončeny před koncem roku dvěma plesy v bílém.

Foto: z archivu Martina Dytrta

V Chrudimi už od poloviny 80. let funguje filmový klub. I on musel kvůli koronavirové pohromě přestat hrát. Projevíte coby provozovatel městského kina dobrou vůli a umožníte mu zbývajících šest filmů odpromítat?

Stejně jako pro ostatní akce se budeme snažit i pro filmový klub najít náhradní termíny. Otázkou je, zda pořadatel promítání bude mít ve volných termínech k dispozici filmové kopie. Jsme připraveni na zpracování informací od všech pořadatelů a hledání vhodného řešení v nastalé situaci. Naše e-mailové adresy jsou stále k dispozici.

Východočeská galerie v Pardubicích zareagovala na vládní opatření kvůli pandemii koronaviru tak, že přišla s atraktivním programem na facebooku. Přichystala různá cvičení, hry a pravidelné středeční úkoly pro děti, výtvarnou soutěž „Na hradě a v podhradí“ či anketu mezi osobnostmi zaměřenou na jejich oblíbené výtvarné dílo. Zachovalo se podobně nějaké kulturní zařízení (spolek, studio, galerie atp.) v našem městě?

Snažíme se sledovat všechny kulturní počiny, které se v Chrudimi uskutečňují, ale vzhledem k množství organizátorů, spolků a dalších sdružení je pravděpodobné, že o některých nevíme. Několik aktivit jsme zaznamenali na sociálních sítích, šlo především o cvičení, hry a tvoření pro děti. Pro všechny, kterým kultura v jakékoli podobě chybí, vkládáme na stránky www.chrudimsobe.cz odkazy k různým internetovým vysíláním, promítáním, online koncertům a divadelním představením.

Foto: z archivu Martina Dytrta

Na co se v oblasti kultury vy osobně nejvíc těšíte, až skončí zákaz konání hromadných akcí?

Nebudu jmenovat konkrétní akci, ale spíš proces, kdy se nápad či akce začíná plánovat, připravovat a realizovat. Je to kombinace adrenalinu, energie, napětí a kombinování možností a variant. A když akce proběhne, pocit uspokojení, že všechno do sebe zapadlo tak, jak mělo. Samozřejmě není vše stoprocentní, ale pokud je člověk schopen si tuto možnost připustit, je to ideální stav, jak akci udělat příště ještě lépe. To vše, co jsem uvedl, nemůže obsáhnout člověk sám, a proto bych rád poděkoval svým kolegům, kteří pod hlavičkou Chrudimské besedy zajišťují jednotlivé dílky velkého puzzle zvaného kulturní život v Chrudimi.

Děkuji za rozhovor.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: z archivu Martina Dytrta
Foto: z archivu Martina Dytrta
Foto: z archivu Martina Dytrta

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here