Noc kostelů v Česku posunuta o týden: uskuteční se 12. června

0
1191
Ilustrační foto: Roman Zahrádka

Vznikla v roce 2001 v Německu, v roce 2005 se poprvé konala ve Vídni a v květnu 2009 měla premiéru u nás. Letos se „Noc kostelů“ v Česku odehraje v pátek 12. června: o týden později, než byl původní záměr. Na svém webu to uvedla Česká biskupská konference.

Veřejnosti se ve večerních a nočních hodinách opět otevřou chrámy, katedrály, kaple a další sakrální památky. Přihlášeno je asi 950 kostelů a modliteben, mezi nimiž jsou i ty chrudimské: kostel Českobratrské církve evangelické, Husův sbor Církve československé husitské, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Kateřiny a kostel sv. Michaela.

Omezený počet návštěvníků, akce bude probíhat i na internetu

Kromě prohlídek památek budou přichystány přednášky, hudební programy či tvořivé dílny pro děti. Dle stanoveného uvolňování omezení souvisejících s epidemií koronaviru bude možné přivítat návštěvníky v omezenější míře, maximálně 50 osob najednou. Zatímco menší kostely a kaple na venkově tak mohou realizovat připravené programy téměř beze změny, velké farnosti ve městech je přizpůsobí organizaci pro zmíněný počet lidí.

Akce, která umožňuje seznámit se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadla, rozhovoru či setkání, se lze zúčastnit i prostřednictvím multimediálních prostředků a internetu, podobně jako o velikonočních svátcích. Elektronická verze Noci kostelů je zároveň pojistkou pro případ nepříznivého vývoje epidemie. Aktuální informace lze najít na stránkách www.nockostelu.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here