Letní hudební festivaly mají letos na kahánku

0
809

Hrady, hrádky, hrádečky. A samozřejmě i zámky a zříceniny. Tyhle památky budou v létě v naší zemi asi mnohem navštěvovanější než v minulosti. Na zahraniční dovolenou totiž mnozí Češi kvůli koronavirovému riziku a poloprázdné kapse nejspíš nepojedou.

Ale představa, jak se člověk s dětmi ve vedru či dešti plahočí na kopec, aby si tam s nasazenou rouškou v početně omezené skupince výletníků prohlédl interiéry hradu, není moc lákavá. Ruku na srdce: mladé lidi a rodiny v létě mnohem víc přitahují hudební open air festivaly.

Jenže právě ty letos nejspíš nebudou. Účastní se jich tisíce lidí, a riziko šíření virové nákazy je proto veliké. Opatření zakazující hromadné akce bude zrušeno jako jedno z posledních, vzkazuje vláda fanouškům rocku, techna, rapu či třeba folku. „V tuto chvíli je letošní festivalová sezona ve velikém ohrožení. Ovšem oficiálně stát nic takového nerozhodl. Slyšeli jsme různá protichůdná vyjádření osobních názorů některých ministrů a jednoho mediálně preferovaného úředníka, ale černé na bílém není nic,“ potvrzuje obavy Michal Šesták, promotér putovního festivalu Hrady CZ. Jednou z jeho zastávek má být ve dnech 17. až 18. července opět Kunětická hora u Pardubic.

Ministr kultury Zaorálek o atraktivitě koncertů pod širým nebem dobře ví. Ale má to těžké: na jedné straně ho epidemiologové upozorňují na hrozící nebezpečí, na straně druhé mu organizátoři velkolepých hudebních akcí sdělují, že jim hrozí ztráty v desítkách milionů korun. A přitom právě on, respektive jeho úřad bude muset rozhodnout: „Musíme postupovat podle platných zákonů. Ty nám umožňují řadu smluvních závazků ukončit takzvaně z důvodu zásahu vyšší moci. Tímto zásahem se ale z hlediska práva nerozumí okolnost, že ve vzduchu poletuje nějaký virus, ale že relevantní orgán státu nějakým způsobem rozhodl o řešení mimořádné situace,“ vysvětluje Šesták.

Jasný vzkaz vládě: Rozhodněte do půlky května!

Jak se blíží začátek léta, nervozita pořadatelů festivalů samozřejmě stoupá. Jednoznačný verdikt potřebují znát co nejdřív, aby zabránili naprostému krachu. Šesták proto založil iniciativu Na rok zavřeno, která po vládě požaduje oficiální stanovisko o povolení či zákazu letních festivalů do 15. května. Zkušený promotér apeluje: „Poprosil bych příslušné představitele státu, aby konali rychleji. V sousedním Německu, pokud jsem správně informován, přijala spolková vláda příslušné konkrétní rozhodnutí minulý týden. Nevím tedy, proč by něco podobného nebylo možné také u nás. Jde o práci a obživu pro možná desítky tisíc lidí minimálně na významnou část roku.“

Neuhýbavé rozhodnutí politiků je prostě v téhle situaci klíčové. „Jsme připraveni zrealizovat festival ve stávajících termínech, přeskládat termínovou listinu na srpen a část září, zredukovat festival jen na nějaké dva až tři zářijové termíny, nebo program přesunout celý na další rok. Všechno je možné a proveditelné, jen potřebujeme znát finální stanovisko, co můžeme a nemůžeme dělat a za jakých podmínek,“ shrnuje Michal Šesták. A pro letošek počítá i s úplně nejhorší variantou: „Výpadek příjmů nám nikdo a nic nenahradí. Pokud budeme mít na rok zavřeno, tak budeme prostě rok bez tržeb. To je zcela jasné a neoddiskutovatelné. Jestliže by se letos nic nemohlo zrealizovat, je převedení již prodaných vstupenek na další ročník velmi pravděpodobnou variantou, o které uvažuje většina pořadatelů. Jen bychom uvítali legislativní oporu pro tento krok ze strany státu. Něco podobného, jako se připravuje třeba pro cestovní kanceláře.“

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here