Loutkářské muzeum chystá atraktivní změny a Odvázané léto začne na terasách v půlce srpna

0
937
Foto: Marie Sieberová

Muzeum loutkářských kultur je asi největším turistickým lákadlem v Chrudimi. V těchto týdnech má zavřeno, samozřejmě kvůli koronaviru. Už se však chystá na první návštěvníky po vynucené pauze. Co jim v blízké i vzdálenější době nabídne, poodhaluje Břetislav Oliva, který má v muzeu na starost komunikaci s novináři.

V březnu jste zájemcům na internetu nabídli Kašpárkovu aktovku. Jaký má tenhle vzdělávací seriál ohlas? A měníte nějak jeho obsah?

Miniseriál na našich facebookových stránkách vznikl jako reakce na „domácí vzdělávání“ v době karantény. Napadlo nás, že by bylo vhodné, kdyby se děti i jejich rodiče mohli vedle učení fyziky nebo matematiky dozvědět také něco zajímavého z oblasti loutek a loutkářství. Kromě informací třeba o historii rodinného loutkového divadla uveřejňujeme také mnoho pozoruhodných odkazů na webové stránky nebo volně dostupné filmy s loutkovou tematikou.

Zaujal nás třeba projekt Hurvínek v přírodě, kde se děti s Hurvínkem a jeho kamarády vydávají na vycházky a hravou formou se dozvídají spoustu zajímavostí. Ohlasy na tuto naši aktivitu jsou kladné a vypadá to, že muzeu přibylo hezkých pár nových příznivců. Uvidíme, zda se to projeví i zvýšenou návštěvností, až budeme mít opět otevřeno.

Foto: Marie Sieberová

Podle harmonogramu uvolňování mimořádných opatření, který stanovila vláda, byste mohli přivítat návštěvníky v pondělí 11. května…

Ano, počítáme s tímto datem. Vzhledem k dosud platným hygienickým opatřením a ke skutečnosti, že ve stálé expozici chystáme významné změny, budeme zřejmě mít nejspíš do konce června otevřeno v omezeném rozsahu: přístupná bude pouze část muzea. Určitě budou otevřeny sezónní výstavy Ultrafialové retro a Hnízdo pro duši, lidé si také budou moci užívat slunečného počasí na terasách. Otevřen bude i obchod, ale herny nikoli.

Můžete prozradit, zda chystáte ke znovuotevření něco originálního, abyste o sobě dali patřičně vědět a navnadili nejen chrudimskou veřejnost?

Jak jsem už zmínil, pro návštěvníky chystáme větší obměnu a doplnění stálé expozice Magický svět loutek. Třeba 2. patro věnované loutkářské moderně oživí loutky a scénografie Františka Vítka z jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla, představení Enšpígl Divadla Drak. Místnost dříve věnovaná maňáskům bude hostit filmové loutky.

V části věnované zahraničním loutkám pak návštěvníci uvidí různé druhy loutek a loutkového divadla doslova z celého světa prostřednictvím interaktivní videoprezentace. V celé expozici budou umístěny různé nosiče s videozáznamy vystavovaných loutek v akci. A pohádková studna v Mydlářovském domě konečně vydá svoje tajemství a promluví…

Velkou novinkou je spolupráce s Muzeem v přírodě Vysočina, se kterým jsme se dohodli na společné propagaci ve snaze nalákat během letní sezóny co nejvíc návštěvníků na obě místa. Každý, kdo si zakoupí individuální nebo rodinnou vstupenku do obou muzeí, bude mít volný vstup na jednu z doprovodných akcí, kterých se v Mydlářovském domě nebo na Veselém Kopci během roku koná celá řada. Může si vybrat třeba koncert v rámci Odvázaného léta na terasách.

Foto: Marie Sieberová

Kdy tenhle festivalový cyklus začne a jaká jména ho možná ozdobí?

Na terasách Mydlářovského domu budou koncerty a představení i letos: Odvázané léto však začne s mírným zpožděním, takže se pravděpodobně protáhne až do září. V tuto chvíli intenzívně jednáme s interprety o změně termínů ‒ snad se vše podaří domluvit. První koncert spojený s loutkovým divadlem chystáme na 14. srpen, kdy vystoupí jeden z tahounů letošního festivalu: brněnská skupina Květy. Divadelní představení obstará mezinárodní dvojice Waxwing Theatre, které u nás patří k předním nezávislým loutkářským souborům. Dál se návštěvníci mohou těšit třeba na divadla Buchty a loutky, Toy Machine nebo Damúza či skvělou šansoniérku Martinu Trchovou.

Je docela možné, že i v letních měsících bude návštěvnost kulturní akce omezena na desítky lidí. Zkomplikovala by vám tahle podmínka situaci?

Toto omezení by samozřejmě nebylo příjemné, ale protože nejsme festival s mnohamilionovým rozpočtem závislý na počtu diváků, nějak bychom se s ním snad vyrovnali. A prostor se dá snadno přizpůsobit tak, aby terasy nepůsobily poloprázdným dojmem.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: Marie Sieberová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here