Jan Keller: Jeden hot a druhý čehý

0
2045
Foto: Pixabay.com

Lze mít celou řadu výhrad k současné vládě. Je to vláda, za kterou zahraniční politiku vykonávají místní figurky, které připomínají všechno možné jen ne státníky. Je to vláda složená ze stran, u nichž často není jasné, zda šly do koalice proto, aby spolupracovaly ku prospěchu země, anebo proto, aby si navzájem škodily a pomlouvaly se.

Kritika vládních kroků, která zaznívá od opozičních pravicových stran, však působí – diplomaticky řečeno – dojmem určité samoúčelnosti. Ať vláda udělá cokoliv, vždycky je to zle.

Když v prvé fázi epidemie vystupoval před veřejností zejména premiér, bylo to špatně, protože se chtěl zviditelnit. Když vzápětí přenechal hlavní slovo odborníkovi, bylo to špatně, protože chtěl utéci od zodpovědnosti.

Když vláda zavádí přísná opatření, je to známka toho, že směřuje k despocii. Když opatření uvolňuje, je to důkazem, že situaci trestuhodně podceňuje.

Jestliže vláda váhá s otevřením škol, nelze s tím souhlasit, neboť připravuje děti o zážitek být s kamarády. Když školy otevřít chce, nelze s tím už vůbec souhlasit, protože školáci mohou přenést nákazu do rodin.

Jestliže vláda přijde s opatřením na ochranu nájemců, pak to dělá proto, že chce poškodit pronajímatele. Pokud by naopak podpořila pronajímatele, je jasné, že chce ublížit nájemcům.

A jestliže by se snad chtěla zastat nájemců i pronajímatelů, bude vzápětí osočena z populismu a ze snahy sedět na dvou židlích současně.

Pokud by vláda uvolnila pro ty, které situace hospodářsky tvrdě poškozuje, příliš málo peněz, bude označena za kata českého podnikatelského stavu. Pokud pro ně uvolní hodně peněz, bude jí vyčteno, že ruinuje státní pokladnu a ožebračuje naše děti.

Pokud neuvolní hranice, je to důkazem, že nás tady chce držet zavřené jako za minulého režimu. Jestliže hranice uvolní, bude obviněna, že se dopouští zločinu na zdraví těch, kdo vycestovat nechtějí.

Pokud by snad byl někdo z tohoto výčtu obvinění, z nichž není úniku, nějak deprimován, třeba ho rozveselí pouhé pomyšlení na to, jak by situaci zvládali ti, kdo vládu kritizují nejhlasitěji.

Autor: Jan Keller, sociolog
Zdroj: Právo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here