Chrudimský pétanquový klub Chrupek využil rozvolnění nouzového stavu k setkání na hřišti v ulici Na Kopci

0
538
Foto: Kodl Cr

Místní pétanquový klub Chrupek využil v úterý 12. května rozvolnění nouzového stavu a vyvedl ven svoje juniory na hřiště v ulici Na Kopci. Přijel se podívat i starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal a pochopitelně nechyběl ani předseda chrudimského klubu Vilém Meduna, kterého mnozí možná napoprvé nepoznali, protože si během nouzového stavu nechal narůst plnovous.

A kdo by nevěděl, co pétanque je, tak je to francouzská společenská hra (česky koulená) pro dvě jednočlenná až tříčlenná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink.

Pétanque je hra, která má svůj původ ve francouzském středomoří. Koulové sporty však historicky sahají až do starověku. Svou podobu hra získala ve starém Římě. První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Francii ve městě La Ciotat. Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Patří k tamějšímu stylu života stejně jako jejich vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.

Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here