Fotovoltaikou má být osazena také střecha Nové radnice na Resselově náměstí. Hlavní slovo budou mít ale památkáři

0
377
Nová fotovoltaika v areálu Technických služeb Chrudim. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Ve stínu koronavirové pandemie zanikla zpráva o tom, že město mezitím spustilo do provozu další fotovoltaickou elektrárnu na budově Technických služeb Chrudim v Sečské ulici, neboť se ta první na sídle chrudimské „sociálky“ v Pardubické ulici osvědčila a šetří finance. Jak prozradil mluvčí radnice Aleš Prokopec, právě úspory jsou důvodem k tomu, že vedení města nyní uvažuje o pořízení třetí fotovoltaické elektrárny, tentokrát na střeše Nové radnice na Resselově náměstí.

Avizovaná návratnost vložené investice 4 až 6 let

„Fotovoltaické panely v Technických službách Chrudim o jmenovitém výkonu 19,32 kWp a s předpokládanou roční výrobou 21 MWh jsou v provozu od druhé poloviny letošního února. Už teď lze pozorovat jejich přínos. Zatím vše vychází podle propočtů, elektrárna by skutečně měla dosáhnout návratnosti již za avizované čtyři roky, nanejvýš za šest let. Kromě očekávaných úspor elektrické energie z provozu budovy navíc zařízení umožňuje z přebytků také ohřev teplé užitkové vody,“ vyjmenovává přednosti tohoto zařízení tiskový mluvčí.

Panely přijdou na jihozápadní střechu, aby nebyly vidět

V dalším sledu by fotovoltaické panely mohly být podle něj osazeny na budově Nové radnice na Resselově náměstí. „To se pochopitelně neobejde bez povolení od památkářů. Panely by se ovšem osadily na jihozápadní střechu směřující do dvora, takže by nebyly vidět a ráz památkové zóny by ohrožen nebyl,“ dodává vzápětí. Akce je financována z Fondu obnovy majetku města. Získané finanční prostředky potom slouží výhradně k dosažení nových úspor či generování dodatečných příjmů města.

Nová fotovoltaika v areálu Technických služeb Chrudim. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek
Nová fotovoltaika v areálu Technických služeb Chrudim. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here