Ilona Švihlíková: Jsme svědky konce nadvlády Západu nad světem

0
579

„V minulosti jsme čelili velmi obtížným situacím a byli jsme schopni je přežít. Takže doufám, že toho budeme schopni i tentokrát. A byla bych velmi ráda, kdyby se nám podařilo uchovat si vlastní stát. Musíme si jasně prosadit, třeba s ostatními státy V4, že národní státy nejsou na odpis. Minimálně tyto čtyři země mají společný zájem – všechny se dostaly do pozice závislé ekonomiky a ani jedné se to nelíbí.“ Tato zásadní slova zazněla v minulém díle našeho povídání s docentkou Ilonou Švihlíkovou. Slova, která jako by byla ušita přímo na míru nejdůležitějším otázkám dneška.

K čemu také může dojít, pokud nebudeme dělat nic, o tom mluvila paní docenta také: „Když si uvědomíte, co se dnes děje, tak éra globalizace je jednoznačně spojena s tím – a to vidíme i u velikých zemí jako jsou Spojené státy – že se omezuje ekonomická suverenita států a větší moc získávají nadnárodní korporace. Rovnováha moci se vychyluje v jejich prospěch a pak stát nemůže plnit některé úkoly, které od něj občané očekávají. To následně vede k politické krizi a nástupu antiestablishmentových stran, protože politický systém reaguje vždy pomaleji než ekonomický.“

A doplnila také jednu z podstatných rad, kam směřovat dále: „Lokální ekonomika má několik výhod, které mě jako makroekonoma zajímají, to je zejména vysoká míra odolnosti. Lokální struktury drží třeba místní zaměstnanost, místní lidi, kteří vám neodšupajdí na Bahamy nebo do nějakého daňového ráje. Zůstanou na místě a tam podporují socioekonomický cyklus, což je strašně důležité.“ V této části rozhovoru s paní docentku Ilonou Švihlíkovou pokračujeme v rozebírání souvisejících otázek a témat.

Celý rozhovor, včetně textového přepisu, na: https://www.kupredudominulosti.cz/svi

Video: Svobodné universum
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here