Málkova pseudokauza s vitamínem C vyšuměla do ztracena. Zastupitelé se jí odmítli zabývat

0
677
Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco jinde na Chrudimsku zastupitelstva už dávno proběhla, v Chrudimi se konalo s dvouměsíčním zpožděním teprve v pondělí 25. května kvůli požadavkům opozičních politiků, kteří se obávali nákazy koronavirem. Vedení města jim tedy vyhovělo a nebylo divu, že se mezitím nashromáždilo třicet bodů programu, které bylo nutné projednat. Schůze v rouškách trvala proto šest a půl hodiny.

Pravidla v EU mají být pro všechny stejná, říká starosta

A přestože šlo vesměs o finanční a majetkové záležitosti spojené s převody a výkupy pozemků, vynikal mezi nimi bod číslo 26, který předložil opoziční zastupitel Roman Málek (v Koalici pro Chrudim za KDU-ČSL). Byl pojmenován „Dodávka vitamínů společnosti dm drogerie markt s.r.o. a podání informací předsedkyni Evropské komise“. Starosta města František Pilný (ANO 2011) si totiž „dovolil“ napsat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a upozornit ji na praktiky německého drogistického řetězce, který provozuje jednu ze svých poboček také v Chrudimi a který měl podle starosty stáhnout z prodeje jeden z vitamínů C ve prospěch občanů Spolkové republiky Německo v době nouzového stavu na úkor zdejších zákazníků. „Jsme členy Evropské unie, kde platí pravidla volného obchodu pro všechny a každý občan EU by měl mít možnost stejného přístupu k vitamínům. Proto jsem si dovolil napsat předsedkyni Ursule von der Leyen výtku a žádost o zjednání nápravy. Nelze přece, aby EU neustále řešila, že Česká republika dělá něco špatně, zatímco nekorektní chování Německa přechází mlčením,“ upozorňuje František Pilný.

Málek mluvil o úplně jiném vitamínu než já, namítá Pilný

Málek však starostu Pilného osočil ze lži a požádal zastupitele o projednání této kauzy. Odvolával se přitom na odpověď uvedeného řetězce starostovi, v níž tvrdí, že byl sporný vitamín C k dispozici v dostatečném množství jak v chrudimské prodejně, tak i v e-shopu. Zastupitelé se však odmítli Málkovým návrhem zabývat a nevzali ho ani na vědomí. „Za prvé psal Málek o úplně jiném vitamínu než já, za druhé se choval vulgárně a musel být napomínán a za třetí jsem jako starosta povinen se zabývat podněty občanů, kteří mě na výše uvedenou skutečnost upozornili. Naopak je až s podivem, kde moje žádost skončila, protože na ni do současné doby nikdo neodpověděl. Úřad by si zkrátka něco takového dovolit neměl. Neumím si vůbec představit, že by takto postupovala chrudimská radnice,“ uzavřel během tiskové konference Málkovu pseudokauzu s vitamínem C a postup Evropské komise starosta Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here