Chrudim bude mít další náměstí. Tentokrát Popperovo na nově vznikajícím přednádraží

0
1154
Foto: Kodl Cr

Město má několik náměstí. Připomeňme třeba Resselovo, Žižkovo, Masarykovo nebo U Vodárny. Nyní k nim přibude Popperovo náměstí připomínající významného chrudimského průmyslníka a majitele továrny na obuv Bedřicha Leopolda Poppera (1866 – 1941). A bude na dohled jeho fabriky (současné Evony) v lokalitě nově vznikajícího přednádraží.

Rozhodlo o tom většinou hlasů chrudimské zastupitelstvo, přestože se toto rozhodnutí snažili ještě zvrátit opoziční zastupitelé Petr Řezníček a Tomáš Židek (oba SNK ED). Argumentovali zejména tím, že je nedůstojné pojmenovat lokalitu plnou bezdomovců a opilců v okolí nádražní restaurace po tak významném člověkovi. V poměrně dlouhé rozpravě navrhl Řezníček vytvořit Popperovi spíše bustu nebo plaketu a umístit ji na některý z okolních domů v zástavbě, jíž se říká kvůli zdejší komunitě nepřizpůsobivých občanů hanlivě Bronx. Továrník se totiž o jejich výstavbu rovněž zasloužil. Zastupitelé byli však jiného názoru a Řezníčka nevyslyšeli.

Poznámka na závěr: prostředí vychovává a do zvelebení zmíněné lokality byly investovány už stovky milionů korun, ať už z městské kasy nebo evropských fondů. Nyní k nim přibudou další desítky milionů, které město utratí za nové přednádraží. Už proto si lokalita a stejně tak i továrník, který zde roky úspěšně působil, zaslouží také slavnostnější ráz v podobě nového názvosloví. Ostatně, bezdomovci jsou k vidění i na Resselově náměstí a také se neuvažuje o jeho přejmenování. Proč tady vlastně opoziční politici investovali tak velké peníze? Aby zase nechali „Bronx“ zničit? Je to spíše o prevenci a sebevědomí města. Pokud chceme v Chrudimi vítat návštěvníky a turisty vystupující z vlaků či autobusů velkou koncentrací nepřizpůsobých lidí na nádraží, pak je asi nepřilákáme. A pokud tady budeme stavět busty nebo vyvěšovat plakety, pak musíme počítat s tím, že si přiděláme práci jejich hlídáním a opravami. Není tedy jednodušší a praktičtější lokalitu pojmenovat po člověku, který odsud pochází a zaslouží si naši pozornost? Nic se při tom nerozbije… A nebude účinnější znepříjemnit nepřizpůsobivým lidem život na nádraží zvýšeným dohledem městských strážníků? Jednak proto, že jsme zde hodně investovali, za druhé se tu nachází jedna z pomyslných bran při vstupu do města a za třetí tudy denně procházejí naše děti ze škol či nedalekého gymnázia. Stahovat kalhoty ještě před brodem je alibistické, ale poprat se s problémy chlapské. Zvláště, když se to v „Bronxu“ nedařilo od začátku devadesátých let, za což Bedřich Leopold Popper nemůže. Proč bychom ho měli připravit o poctu, jaké se mu teď dostalo? Vnímám ji jako jeden z kroků k nápravě věcí v tomto městě a bude na vedení naší radnice, aby dokázalo dát novému prostranství důstojnější charakter, než jaký jsme tu vídali doposud.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here