O pořádání chrudimské pouti se přihlásili dva zájemci – kolotočáři a zastupitel Málek

0
1184
Salvátorská pouť v Chrudimi. Ilustrační foto: Roman Zahrádka

Podle vedení radnice měla být letošní Salvátorská pouť v centru města symbolickou tečkou za koronavirovou pandemií a jak vyplynulo z tiskové konference po jednání zastupitelstva, všichni se na ni těšili a s jejím konáním v srpnu počítali.

Centrum města nejde oplotit a hlídat počet návštěvníků

„Protože je na rozdíl od jiných míst u nás pořadatelem tradiční pouti město, chtěli jsme mít do 15. května jasno, za jakých podmínek ji bude možné uspořádat. Je totiž vždy zapotřebí určitý čas k tomu, abychom nasmlouvali všechny provozovatele pouťových atrakcí a prodejních stánků a zajistili vše potřebné,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). „Čekali jsme dokonce do 17. května na ukončení nouzového stavu, jestli přinese něco nového, ale nic nového to nepřineslo, a byť je nám to líto, nemůžeme si vzít zodpovědnost za takové riziko,“ dodává první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

Jak ale oba shodně konstatují, není v silách radnice s ohledem na pokyny Ministerstva zdravotnictví ČR zabezpečit centrum města, tedy Resselovo náměstí a přilehlé ulice, které během pouti navštíví odhadem pět až šest tisíc lidí. „Kdybychom byli třeba v situaci Heřmanova Městce, který využívá k pořádání Bartolomějské pouti park Bažantnice, tak bychom jej nechali jednoduše oplotit a vpustili dovnitř vždy maximálně 500 lidí a zbytek by si počkal venku. V Chrudimi to ale dělat nemůžeme,“ tvrdí starosta Pilný.

Vedení města: nelze tolerovat akce za hranicí zákona

O pořádání pouti v Chrudimi přesto požádal opoziční zastupitel Roman Málek (v Koalici pro Chrudim za KDU-ČSL). „Musíme se s jeho žádostí seznámit, jak ji koncipoval. Pokud by si pronajal komornější prostor Resselova náměstí a zavázal se, že bude dodržena povolená kapacita lidí, pak bychom o tom mohli diskutovat. Zrealizovat ale pouť v původním rozsahu není technicky možné,“ upozorňuje František Pilný s tím, že město nemůže tolerovat akce, které jdou za hranici zákona, přestože by v tomto případě za ni nesl plnou odpovědnost pořadatel, tedy Málek.

„Nechceme dělat předběžné závěry, ale pokud bude Málkův návrh smysluplný, pak nevidím důvod, proč bychom mu pořádání pouti v menším rozsahu nepovolili,“ pokračuje první místostarosta Lichtenberg. „Jedním z našich úkolů je chránit zdraví našich spoluobčanů a pokud pan Málek nepřijde s konceptem, který zaručuje dodržování vládních nařízení, pak si myslím, že to není jen jeho záležitost a my mu pořádání pouti nemůžeme umožnit. Rozhodně bychom mu neměli ´skočit´ na sliby typu ´já to nějak udělám´,“ namítá další z místostarostů Pavel Štěpánek (Piráti).

Hlavní část Zlaté Pecky se přesouvá na rok 2021

„Zrušení pouti znamená sice další výpadek příjmů do městského rozpočtu, nicméně odborné argumenty z hlediska shromažďování zatím převažují. Když vezmu v úvahu hudební festival Zlatá Pecka, kde jde o daleko menší projekt, tak se jeho pořadatelé rozhodli přeložit všechny hlavní akce na rok 2021 s tím, že chtějí v původním termínu na konci srpna udělat jen jednu malou akci na pódiu na Resselově náměstí a plus další menší akci někdy v průběhu listopadu. Troufám si v této souvislosti tvrdit, že jsou z hlediska počtu návštěvníků Salvátorská pouť a Zlatá Pecka nesrovnatelné,“ argumentuje starosta Pilný.

Jak vzápětí dodává, zájem provozovatelů pouťových atrakcí o chrudimskou pouť byl letos enormně vysoký. „Byla zrušena Matějská pouť v Praze a některé další, proto pochopitelně vzrůstá zájem o místa, kde by ještě pouť uspořádat šlo. Proto není žádost pana Málka jediná, kterou evidujeme, neboť se o pořádání přihlásili i provozovatelé pouťových atrakcí,“ uzavírá starosta města Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here