Pardubice coby Evropské město koní nabídnou řadu akcí, vrcholem bude jubilejní Velká pardubická

0
661
Foto: Pixabay.com

Koronavirová krize samozřejmě zasáhla i společenský život v Pardubicích. Ty jsou přitom letos ozdobeny titulem „Evropské město koní“, k němuž byl připravován bohatý kalendář akcí. Město se kvůli němu spojilo s představiteli Dostihového spolku, Východočeského muzea i s vedením kladrubského hřebčína. „Naším cílem bylo zdůraznit, že koně jsou pro Pardubice cenným rodinným stříbrem se silnou tradicí. Jarní a většina letních akcí prozatím vzala za své, nicméně soustředíme se na druhou polovinu roku,“ uvedla hlavní koordinátorka projektu Hana Svobodová, vedoucí oddělení vnějších vztahů Kanceláře primátora.

Venkovní výstava na zámku poodhaluje atmosféru dávných parforsních honů

První vlaštovkou je venkovní výstava na pardubickém zámku. „Rozhodli jsme se ukázat nejpůsobivější snímky parforsních honů na Pardubicku. Připomenout, že před více než sto lety se Pardubice, tehdy malé posádkové město, proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými parforsními hony. Okouzlující snímky fotografa Josefa Pírky do dnešních dnů uchovaly atmosféru vrcholných společenských akcí a jezdeckého umění posledních desetiletí habsburské monarchie,“ popsal výstavu pod širým nebem v galerii Parkán ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. A dodal: „Na podzim jsme přesunuli cyklus přednášek na téma chovu koní a významu kladrubského hřebčína.“

Stojí také za zmínku, že v Mázhausu vedle radnice na Pernštýnském náměstí bude od srpna do října k vidění výstava k 130. Velké pardubické. Další „koňské“ akce v Pardubicích budeme v našich novinách avizovat, jakmile bude jasné, že jejich pořádání dostalo zelenou.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here